با افتادن «روکش داندن» چه باید کرد؟

قبل از اینکه بخواهیم در صورت افتادن روکش دندانتان چه کاری انجام دهید، صحبت کنیم. نخستین چیزی که باید به خاطر بسپارید آرام بمانید. از دست دادن تاج دندان می تواند نگران کننده باشد، اما به خاطر داشته باشید که این مشکل قابل رفع است. ممکن است در ابتدا تا حدودی دردناک باشد، اما این آسیب دائمی نیست.

بررسی روکش دندان 

افتادن تاج دندان تا حدی به وضعیت تاج بستگی دارد. اگر می توانید محل ان را پیدا کنید، این کار را انجام دهید. برای ارزیابی اسیب دیدگی ان به دقت نگاه کنید. اگر هیچ دندانی در داخل تاج وجود ندارد، نشانه خوبیست که ممکن است موقع ویزیت، به سادگی دوباره آن را بچسباند. اگر مقدار کمی فلز در داخل تاج مشاهده کردید، طبیعی است. این پست تاج است که به چسباندن آن به دندان شما کمک می کند.

تماس با دندانپزشک  

تماس گرفتن با دندانپزشک در اسرع وقت یکی از بهترین اقدامات در صورت افتادن روکش دندان می باشد. بگویید چه اتفاقی افتاده و درخواست یک وقت اضطراری دندانپزشکی کنید. دندانپزشک ممکن است از شما بپرسد که آیا هنوز روکش دارید و یا در چه وضعیتیست. در اسرع وقت برای تعویض یا اتصال مجدد روکش حتما وقت بگیرید.

تمیز کردن تاج دندان 

اگر هنوز تاج را دارید، آن را با دقت با آب و صابون ملایم بشویید. سپس در جای امنی قرار دهید که تمیز بماند، مثلا در یک کیسه پلاستیکی. به خاطر داشته باشید هنگام مراجعه به دندانپزشک آن را همراه داشته باشید.

محافظت از دندان 

تاج دندان به هدف محافظت از دندان آسیب دیده متصل می شود. پس بسیار مهم است بدانید که در صورت افتادن روکش دندان چه باید کرد تا بتوانید از ساختارهای زیرین دندان محافظت کنید. اعصاب و بافت حساس دندان ممکن است بخاطر لمس و دما حساس باشند. به داروخانه بروید و سمنت دندانپزشکی موقت بخرید. این چسب را با احتیاط در اطراف دندان طوریکه ببینید بزنید. طبق دستورالعمل های روی بسته. موم دندان نیز ممکن است برای محافظت از دندان مفید باشد.

پرهیز از برخی غذاها

اگرچه دندان به طور موقت محافظت می شود، برخی از مواد غذایی چسب را از بین می برند. در نتیجه دندان را در معرض دید قرار می دهند و به ساختارهای زیرین آسیب می رسانند. اگر تاج دندان افتاد، بهتر است از غذاهای ترد، جویدنی یا سفت خودداری کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که غذاهای مخصوصا گرم یا سرد باعث درد دندان تان می شود. تا زمانی که نتوانید برای ترمیم روکش به دندانپزشک مراجعه کنید، از این غذاها اجتناب کنید.

مراجعه به دندانپزشک 

اگر یک قرار ملاقات اورژانسی برای دندانپزشکی تعیین کردید، ویزیت دندانپزشک زمان زیادی نمی برد. هنگامی که به دندانپزشک خود مراجعه می کنید تاج را با خود بیاورید. زیرا ممکن است بتوان آن را دوباره وصل کرد. اگر تاج به طور قابل توجهی آسیب دیده باشد، احتمالا به یک تاج جدید نیاز خواهید داشت.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید