مزایای استفاده از «کامپوزيت ونیر» دندان

کامپوزيت ونیر به معنی استفاده از یک ترکیب رزینی همرنگ دندان برای ترمیم دندان‌های پوسیده، شکسته، ترک خورده یا سیاه شده می‌باشد. علاوه بر آن از کامپوزیت دندان برای بلندتر کردن دندان‌ها و نیز به عنوان جایگزینی برای آمالگام جهت پُر کردن دندان استفاده می‌شود.

عمل دندانپزشکی زیبایی

کامپوزیت ونیر یک عمل دندانپزشکی زیبایی است که طی آن یک نوع ماده دندانی- که در اینجا یک کامپوزیت رزینی می‌باشد –  بر روی سطح دندان‌های شما قرار داده می‌شود و به شکل طبیعی دندان در می‌آید تا وضعیت ظاهری دندان‌ها صاف و مرتب شود و شما لبخند سفیدتر و زیباتری داشته باشید. از کامپوزیت ونیر می‌توان به عنوان یک عمل دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح دندان‌های شکسته و فاصله‌دار و نیز پوشاندن لکه‌هایی که بر روی سطح دندان یا پُرکردگی آن ایجاد شده است، استفاده کرد. ونیر دندان با استفاده از کامپوزیت بر خلاف ونیرهای لامینت یا سرامیکی که نصب آنها به بیش از دو جلسه زمان نیاز دارد، تنها در یک جلسه قابل انجام است.

دندان زیبا و طبیعی با کامپوزيت ونیر

لازم است که دندانپزشک حتماً تجربه و مهارت فنی لازم برای انجام این کار را داشته باشد. متخصصین دندانپزشکی زیبایی در مرکز ما تجربه بالایی در زمینه کامپوزیت ونیر دارند و خواص مواد کامپوزيت دندانی را خیلی خوب می‌شناسند. هر فردي که برای انجام يک عمل دندانپزشکی زیبایی مراجعه می‌کند، شرایط خاص خود را دارد و شکل دندان‌ها، طرح لبخند و تقارن دندان‌های او با دیگران متفاوت است. برای درمان کامپوزیت ونیر، ماده کامپوزیت بر روی سطح جلویی دندان‌ها قرار داده می‌شود و سپس این مواد به دست یک متخصص دندانپزشکی زیبایی شکل داده می‌شود تا به حالت دلخواه در بیاید.

مزایای کامپوزيت ونیر

ونیر یکی از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین عمل‌های دندانپزشکی زیبایی است. کامپوزیت مورد استفاده برای ونیر را می‌توان با ظرافت خاصی شکل و جلا داد تا ظاهری دقیقاً مشابه با دندان‌های کناری پیدا کند. در اغلب موارد از ونیر برای اهداف زیبایی و بهبود مشکل ظاهری دندان‌های شکسته یا سیاه شده استفاده می‌شود. از این عمل می‌توان برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها و نیز بهبود شکل آنها به گونه‌ای که بلندتر به نظر برسند، استفاده کرد. همچنین برای تغییر شکل یا رنگ دندان‌ها نیز می‌توان از کامپوزیت ونیر استفاده کرد.

گاهی اوقات از ونیر به عنوان جایگزینی برای پُر کردن دندان و یا به منظور محافظت از قسمتی از ریشه دندان که به خاطر تحلیل رفتن لثه نمایان شده است، استفاده می‌شود.

چه افرادی می توانند کامپوزیت ونیر انجام دهند؟

کامپوزیت ونیر عملی نیست که برای هر کسی مناسب باشد. اگر دندان‌های شما به خاطر جلو بودن یا عقب بودن فک‌ها دچار انحراف و کجی شده باشد، از روش ونیر نمی‌توان برای درمان آن استفاده کرد. در این موارد باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا او مشخص کند که از چه عملی باید برای اصلاح ناهنجاری‌های فک یا سایر عارضه‌های پیچیده‌تر در فک و دندان شما استفاده شود. اصولاً از ونیر برای درمان افرادی که دندان‌هایشان سالم است ولی فقط مشکل زیبایی دارد، استفاده می‌شود.

نحوه ویزیت دندانپزشک برای کامپوزیت ونیر دندان

  • عمل ونیر با قراردادن ماده کامپوزیت با رنگ مناسب بر روی سطح دندان آغاز می‌شود
  •  ماده کامپوزیت با ابزارهای خاصی حالت داده می‌شود و یک نور خاص به آن تابانده می‌شود تا سخت و محکم شود
  • سطح کامپوزیت همراه با سطح دندان‌های شما صیقل‌کاری و پالیش می‌شود.

از آنجا که فرایند ونیر دندان شامل تکنیک‌ها و فنون سطح بالا و ظریفی می‌باشد، بهتر است برای آنکه نتایج طبیعی و زیبایی به دست آورید حتماً به دندانپزشکی مراجعه کنید که دانش و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد.

مرحل انجام کامپوزیت ونیر دندان 

در جلسه مشاوره اولیه، دندانپزشک تعیین می‌کند که کدام یک از مشکلات دندان‌های شما را می‌توان با عمل ونیر برطرف کرد. برای این منظور دندانپزشک یک معاینه کامل بر روی دندان‌های شما انجام می‌دهد، از دهان شما عکسبرداری می‌کند و وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها را به طور دقیق بررسی می‌نماید. در صورتی که مشکل دندان‌های شما با استفاده از عمل ونیر قابل درمان باشد، دندانپزشک توضیحات لازم را در جلسه مشاوره به شما خواهد داد.

عمل ونیر برای مشکلاتی از قیبل مورد زیر استفاده می شود :

  • پوسیدگی
  • کجی
  • شکستگی
  • ترک خوردگی
  • فاصله زیاد
  • تغییر رنگ
  • کوتاهی طول دندان‌ها

اگر دندان‌های شما آسیب‌دیدگی شدید داشته باشد و مشکلات آن با استفاده از کامپوزیت قابل حل نباشد، ممکن است دندانپزشک عمل‌های ترمیمی یا زیبایی دیگری را برایتان توصیه کند تا در درازمدت به اهداف مورد نظر برسید.

زمان عمل کامپوزیت ونیر

کل فرایند عمل ونیر معمولاً در حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد. اگر شما بخواهید عمل ونیر را برای بیش از یک دندان انجام دهید، مسلماً به تعداد جلسات بیشتر و زمان طولانی‌تری نیاز خواهید داشت.

مراقبت‌های بعد از عمل ونیر 

مواد کامپوزیتی که امروزه برای انواع ونیر دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد، از کیفیت و دوام بسیار بالایی برخوردار است و بدون آنکه به مراقبت یا توجه خاصی نیاز داشته باشد، تنها با انجام مراقبت‌های معمولی تا سال‌های زیادی عمر می‌کند و نیازی به مراجعه مجدد به دندانپزشک برای اصلاح یا تجدید آن نيز نخواهید داشت. با این حال دقت کنید که مراجعات دوره‌ای منظم خود به دندانپزشک برای معاینه و تمیز کردن دندان‌ها را حتماً به موقع انجام دهید. براي افرادی که مي‌خواهند بعد از عمل ونیر، خط لثه محکم‌تري داشته باشند، مراقبت از لثه ها می‌تواند استحکام لثه‌ها را تا ۴۵ درصد افزایش دهد و در حفظ نتایج عمل تأثیر زیادی داشته باشد. یکی از نقاط ضعف کامپوزیت ونیر ترک خوردن آن می باشد که برای جلوگیری از آن باید از گاز زدن به اجسام سخت و جویدن غذاهای سفت یا یخ خودداری کنید.

اگر شما هم مایلید که لبخند زیباتر و درخشنده‌تری داشته باشید، عمل کامپوزیت ونیر گزینه بسیار خوبی خواهد بود. اما سعی کنید با مراقبت از دندان‌های خود و حفظ بهداشت دهان و دندان، لبخند زیبا و طبیعی که هم باطن آن و هم جلوه ظاهری آن سالم باشد، داشته باشید.

چای، قهوه و دود سیگار می‌تواند باعث ایجاد لکه‌هایی بر روی کامپوزیت‌ها شود. جهت جلوگیری از ایجاد لکه‌های رنگی بر روی کامپوزیت‌ها، از خوردن یا آشامیدن این نوع از غذاها و نوشیدنی‌ها در طی ۴۸ ساعت اول بعد از عمل ونیر خودداری کنید. علاوه بر آن حتماً دندان‌های خود را به طور مرتب مسواک بزنید و هر ۶ ماه یک بار آنها را با مراجعه با یک دندانپزشک یا مراقب بهداشت دهان و دندان، جرم‌گیری و تمیز نمایید.

هزینه کامپوزیت ونیر

برآورد هزینه کامپوزیت ونیر دندان اصلاً کار ساده‌ای نیست، زیرا علی‌رغم آنکه خود ونیر یک عمل رایج در دندانپزشکی است، اما هزینه‌های آن با توجه به کیفیت مواد مورد استفاده و تبحر و تجربه دندانپزشک بسیار متفاوت می باشد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید