ايمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، ریشه دندان مصنوعی می باشد که جهت جایگزین کردن دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که شخصی یک و یا تعدادی از دندان هایش را از دست می دهد، متخصص ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان از دست رفته، کاشت دندان را به کار می برد؛ در واقع ایمپلنت دندان یک پروتز می باشد که در امور مربوط به زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از اشخاص زمان صحبت کردن و خندیدن به دلیل اینکه دندان هایشان از دست رفته است و در معرض دید است و تاثیر منفی بر چهره شان دارد، اعتماد به نفس‌شان را از دست می دهند؛ با dental implants در کمترین زمان می توانید زیبایی چهره خود را باز یابید.

ایمپلنت دندان چیست؟

زمانی که شخصی دندان هایش را از دست می دهد و یا با مشکلاتی مواجه می‌شود نه تنها در زمان صحبت کردن و خندیدن تاثیرات منفی آن ظاهر مشاهده می شود بلکه در زمان خوردن غذا و جویدن آن با مشکلاتی روبرو می شود. بهتر است بدانید که با کاشت دندان می توان این امر را نیز برطرف نمایید، ایمپلنت دندان سبب حفظ استخوان فک می شود و از بین رفتن استخوان فک فرد جلوگیری به عمل می آورد. عوامل مختلفی سبب از دست رفتن دندان می شودکه در ذیل به بیان مهم ترین علت های از دست رفتن دندان ها (عوامل پوسیدگی دندان و از دست رفتن دندان ) می پردازیم:

 • پوسیدگی دندان
 • شکست کانال ریشه
 • بیماری لثه (پریودنتیت)
 • تروما به دهان (آسیب دندان)
 • سایش بیش از حد
 • نقص مادرزادی و …

بررسی میزان استخوان فک برای کاشت ایمپلنت

این ممکن است شامل اشعه ایکس و توموگرافی کامپیوتری (CT scans) باشد تا اطمینان حاصل شود که ساختار استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت ها وجود دارد و دقیقا مشخص می کند که دندان ها در کجا قرار گرفته اند و ایمپلنت را باید در کدام بخش ها باید جایگزاری کرد.

روش مراقبت پس از کاشت ایمپلنت

بر اساس شرایط بافتهای دهان، بهداشت دهان و عادات شخصی و انجام دستورالعمل های مراقبت پس از ایمپلنت دندان، دندانپزشک شما به شما از بهترین برنامه درمان توصیه خواهد کرد.

بررسی فرایندها و هزینه کاشت ایمپلنت

با توجه به وضعیت دندان های شما، متخصص ایمپلنت به شما توصیه می کند تا چه مدت کل فرایند درمان، چه تعداد و چه چیزی باید پس از هر ایمپلنت را بیمار باید رعایت نماید. در جلسه مشاوره، تعیین می گردد که برای بیمار جهت خنک شدن منطق آسیب زده نیاز به چه میزان بی حسی است و اینکه چه داروهایی پس از کاشت دندان مصنوعی برای بیمار تجویز شود. هم چنین در جلسه مشاوره هزینه ایمپلنت نیز تعیین می گردد.

مراقبت های قبل از کاشت ایمپلنت

مراقبتهای قبل از ایمپلنت دندان قبل از اینکه شخص کاشت دندان را انجام دهد نیاز است که یکسری مسائل را رعایت نمائید یکی از نکاتی که قبل از کاشت دندان باید رعایت نمایید، توجه به بهداشت دهان و دندان است؛ در این مواقع باید دندان های پوسیدگی و یا بیماری های لثه به طور کال درمان بشود.

مصرف سیگار یکی از عواملی است که سبب از دست رفتن دندان ها می شود.سیگار کشیدن می تواند بر روی استخوان دندان ossteointegration تأثیر بگذارد، فرایندی که ایمپلنت دندان را به استخوان فک متصل می کند.

چه زمانی می توان کاشت دندان را انجام داد؟

کاشت دندان را می توان در هر زمانی پس از نوجوانی یا زمانی که رشد استخوان کامل است انجام شود. برخی از شرایط پزشکی مانند دیابت فعال، سرطان یا بیماری پریودنتال ممکن است قبل از انجام این روش نیاز به درمان بیشتری داشته باشند و یا نیاز به کنترل بیشتری بر این بیماریها است

 قبل از کاشت ایمپلنت دندان

قبل از انجام ایمپلنت دندان آمادگا هایی انجام می‌شود که در ادامه آن ها را برای شما دوستان عزیز به طور کامل شرح داداه ایم:

مراحل کاشت دندان مصنوعی را دندانپزشک زیبایی باید با دقت خاصی انجام دهد. بازسازی ایمپلنت دندان معمولا از یک پیچ تیتانیوم و یک تاج تشکیل شده است. یک سوراخ کوچک در دندانهای (و جایی که هیچ دندان وجود دارد) ایجاد می شود.

این سوراخ به منظور هدایت پیچ تیتانیوم که ایمپلنت در محل آن نگهداری می شود، ایجاد می شود، برای جلوگیری از آسیب رساندن به بافت دندان مانند عصب های زیرین دندان که در بخش فک پایین می باشد، یک دندانپزشک باید از مهارت و تخصص خاصی برخوردار شود تا مشکلی برای بیمار ایجاد نشود .

در بسیاری از موارد دندانپزشکان هنگام قرار دادن ایمپلنت ها از اسکن سی تی که محل استخوان های دندان و بافت ها را مشخص می‌کند کمک می گیرد. محل قرار گیری پس از ایجاد شدن سوراخ در استخوان دندان جراح به آرامی و با دقت فراوان پیچ ایمپلنت را قرار می دهد، سپس نیاز به زمان است تا پیچ با استخوان دندان جوش بخورد، پس از آن تاج دندان را جایگزین می نمایند.

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان  یکی از مهم ترین نکاتی که پس از انجام ایمپلنت باید رعایت گردد، رعایت بهداشت دهان و دندان است.

استعمال سیگار را پس از ایمپلنت باید متوقف نمود، زیرا کشیدن سیگار علاوه بر تغییر رنگ دندان ها سبب پوسیدگی دندان می شود. پس از کاشت دندان ایجاد شدن تورم و درد امر عادی است، بنابراین نباید نگران باشید، اما در صورتی که با درد بیش از حد مواجه شدید دندانپزشک زیبایی خود را مطلع نمایید.

رژیم غذایی پس از کاشت دندان

بنابراین رژیم غذایی شما باید محدود به غذاهای نرم باشد. اگر بخیه وجود داشته باشد ممکن است لازم باشد که توسط دندانپزشک خود برداشته شود بهتر است بدانید که برای قرار دادن ایمپلنت ها نیاز به زمان است و ممکن است تا شش ماه طول بکشد، در حالی که اتصالات و تاجها می تواند تا دو ماه طول بکشد. البته این مدت زمان بستگی به موارد فردی و درمانی دارد و برای هر شخص این موارد یکی نیست. انواع ایمپلنت در دنیا بیش از ۶۰ شرکت جهت ایمپلنت دندانی و یا ساخت مواد ایمپلنت وجود دارد.

در نتیجه، دندان پزشک زیبایی می تواند گزینه های بسیاری برای شناسایی درمان مناسب برای نیازهای خاص بیمار تعیین نماید. ایمپلنت دندان معمولا براساس نوع روش استفاده شده برای قرار دادن آنها طبقه بندی می شوند: در برخی از اشخاص نیاز به دو مرحله یا تک مرحله جهت کاشت دندان وجود دارد.

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان به طور کلی اکثر سوالاتی که بیماران در مراحل اولیه کاشت دندان بیان می کنند این است که ایمپلنت شامل چه نوع های است، ایمپلنت انواع مختلفی دارد، انواع ایمپلنت را می توان ایمپلنت سوئیسی، آمریکایی، ایمپلنت SIC و کره ای و… نام برد.

 آیا کاشت ایمپلنت درد دارد؟

درد دندان به طور کلی بر روی عصب دندان تاثیر می گذارد. یکی از دغدغه و نگرانی اشخاص این است که آیا ایمپلنت درد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که به دلیل اینکه ایمپلنت ها بر روی بخش عصبی نیستند اما می تواند بر روی عصب های اطراف دندان تاثیر گذار باشند. در صورتی که دندان پزشک زیبایی دقت بالایی داشته باشد و با به کار بردن سرعت عمل می تواند از درد ایمپلنت بکاهد البته نیاز به ذکر است به دلیل اینکه پیش از انجام کاشت دندان از بی حسی استفاده می شود شخص درد چندانی را تجربه نمی کند.

ایمپلنت دندان جهت نگهداری روکش های جایگزین تاج دندان به عنوان ریشه دندان می باشند و درون استخوان فک کار گذاشته می شوند و جنس آنها از تیتانیوم خالص می باشد. بیمار با گذاشتن ایپملنت احساس می کند دندان طبیعی دارد.

دندان های جدید روی این ریشه ها نصب می شوند بعد از اینکه این ریشه ها ی مصنوعی در استخوان محکم شدند. برای ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی از مینی ایمپلنت ها و ایمپلنت های باریک به عنوان محل گیر مناسب برای زمانیکه دندان مصنوعی بیمار گیر کافی را نداشته  استفاده می شود. برای چسباندن ایمپلنت از چسب دندانپزشکی استفاده می شود.

کاربرد ایمپلنت دندان

 • زمانیکه یک سمت دندان طبیعی باشد و یک یا تعداد بیشتری از یک دندان از انتهای هر قوس دندان از بین رفته باشد.
 • زمانیکه در یک یا هردوتا فک تمام دندانهای ازبین رفته باشند.
 • زمانیکه فاصله بین دندانهای جلو در اثر ازبین رفتن یک دندان در صورتیکه دندانهای کناری آن طبیعی هستند.
 • درصورتیکه در اثر ازبین رفتن یک یا تعداد بیتشتری از یک دندان به خاطر  فاصله زیاد بین آنها  دندان های مجارش طبیعی باشند.

با تحقیقاتی که به عمل آمده است، میزان موفقیت ایپملنت دندان ۹۵% می باشد و این میزان موفقیت در بیماری های  گونا گون  متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد در افرادی که دارای بیماری هایی ازقبیل دیابت و  سایش دندان (براکسیسم ) است میزان موفقیت استقاده از ایپملنت کاهش می یابد.

یکی از مواردی که برای استفاده از ایمپلنت اهمیت دارد داشتن لثه ها و استخوان فک سالم و همیطور بدنی تندرست می باشد. از این رو بهتر است برای استفاده از ایمپلنت با پزشک متخصص خود حتما مشورت کنید.

بهتر است حدود ۶ هفته صبر کنید برای جایگزین کردن همزمان ایپملنت و دندان کشیده شده به ویژه دندان های خلفی که دویا سه تا ریشه دارند و بزرگ می باشند.

بعد از اینکه دندان کشیده شد، بهترین زمان برای گذاشتن ایمپلنت می باشد. برای اینکه بعد از کشیدن دندان مقداری از استخوان تحلیل می رود و می توان در حفره دندان ایمپلنت را قرار داد. زمانی شانس بیشتری برای گذاشتن ایمپلنت می باشد که در اثر عفونت مقدار زیادی از دندان از بین نرفته باشد و دندان ازبین رفته عفونی نباشد.

بنابراین افرادی می توانند و دارای قابلیت دریافت ایمپلنت باشند که از نظر سیستم بدنی کاملا سالم هستند و مانعی برای خارج کردن دندان ها و داشتن پروتز ثابت ندارند.

مزایای کاشت ایمپلنت

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده ایمپلنت برای افرادی  می باشد که تمام دندان های خود و یا چند تا از دندان های خود را  از دست داده اند  و همینطور برای افرادی که برای آنها تاج دندان و ریشه درست می شود  به علت اینکه یک دندان خود را از دست داده اند.

ایمپلنت در واقع  مانند دندان طبیعی می باشد و نوعی کاشت  پایه ای برای دندان های متحرک و دائمی است. برای اینکه بتوان تا آخر عمر از آن کار کشید بهتر است مانند دندان طبیعی ازآن نگهداری و مراقبت کنید.

 • بهبود بخشیدن به گفتار
  با استفاده از این تکنیک می توان هرگونه مشکل  تاثیر بر روی لحن کلام فرد و تن صدایش را در اثر نبود دندان ها رفع کرد.
 • حفظ سلامت دهان و دندان
  دندان مصنوعی جایگزین  دندان طبیعی می شود بدون اینکه به دندان  های مجاور دندان آسیبی وارد شود.
 • غذا خوردن آسان
  افراد بیمار می توانند با انجام ایپملنت به آسانی همه مواد غذایی را بخورند و مانند دندان های مصنوعی مشکل غذا خوردن ندارند.
 • ظاهری جذاب و زیبا
  با انجام ایمپلنت فرد  ظاهر بسیار طبیعی دارد و بدون هیج عیب و نقصی می باشد و تاثیر به سزایی در تعاملات  اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس در بیمار ایچاد می کند.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید