لمینت دندان

لمینت دندان یا لمینیت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که برای بازسازی ظاهر طبیعی دندان‌ها استفاده می‌شود و همچنین دارای قدرت و انعطاف‌پذیری قابل مقایسه با مینای دندان طبیعی می‌باشد .

یکی از بهترین و در عین حال شیک‌ترین کارهای زیبایی برای دندان‌ها لمینت دندان می‌باشد. در این روش هر کسی می‌تواند لبخندی زیبا، دندان‌های سفید و یکدست داشته باشد. بسیاری از کارهای زیبایی و درمانی در صنعت دندان‌پزشکی برای داشتن دندان‌هایی بی نقص و مرتب وجود دارد که لمینت با توجه به استحکام و زیبایی که دارد با اختلاف از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود.

با توجه به اهمیت دندان‌ها در زیبایى چهره، روشهاى درمانى مختلفى توسط  دندانپزشکان زیبایى بکار گرفته مى‌شود که هر کدام با توجه به شرایط دهان و دندان و بر اساس نیاز زیبایى به بیماران پیشنهاد مى‌شود و یکى از مهمترین روشهاى درمانى دندانپزشکى زیبایى به منظور اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندى دلنشین روش لمینت دندان است.

لمینیت را می توان از چینی یا مواد کامپوزیت ساخت، روکش‌های چینی در برابر لکه‌ها از لمینتهای کامپوزیتی مقاومترند و ویژگیهای بازتاب نورِ دندانهای طبیعی را دارند. شما می توانید با مشورت دندانپزشک خود مناسب‌ترین روش زیبایی را برای دندانتان انتخاب کنید. شما عزیزانی که قصد انجام این روش زیبایی را دارید، پس از خواندن این اطلاعات به راحتی تصمیم خواهید گرفت.

کاربرد لمینت دندان

به طور معمول لمینیتهای دندان برای بهبود بخشیدن به موارد زیر به کار می‌روند :
۱- دندانهایی که تغییر رنگ داده‌اند: چه به دلیل درمان کانال ریشه، لکه های بوجود آمده از مصرف تتراسایکلین یا داروهای دیگر، مصرف فلوراید بیش از اندازه یا سایر عوامل یا به دلیل پُر کردن دندان با حجم زیادی از کامپوزیت که منجر به تغییر رنگ دندان شده باشد.
۲- دندانهایی که پوسیده و ساییده شده‌اند.
۳- دندانهایی که شکسته و یا دچار لب پریدگی شده‌اند.
۴- دندانهای کج و معوج، بهم ریخته و یا بدشکل برای مثال دندانهایی که حفره یا برجستگی دارند.
۵- دندانهای فاصله دار
۶- بستن فضای بین دندانها

بستن فاصله میان دندانی یا دیاستم

برای از بین بردن فاصله بین ۲ دندان از روش‌های گوناگونی استفاده می‌شود که بهترین و کم هزینه ترین آن‌ها کامپوزیت می‌باشد. زمانی می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد که فاصله بین دندان‌ها خیلی زیاد نبوده و تنها ۱ الی ۲ دندان درگیر هستند. بستن فاصله با لمینت نیز انجام می‌شود و در مواردی است که فاصله زیاد بوده و تعداد دندان‌ها نیز زیاد است. در روش دیگر که با عکس‌برداری از فک انجام می‌شود ممکن است برای مرتب سازی دندان‌ها و از بین بردن فاصله نیاز به ارتودنسی باشد. برای انجام هر کدام باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

درمان نامرتبی دندان ها با لمینت

یکی از مهم‌ترین دلایل مراجعه کنندگان برای انجام لمینت، درمان نامرتبی دندان‌ها می‌باشد. میزان نامرتبی دندان‌ها برای انجام این کار بسیار حائز اهمیت است. اگر نامرتبی دندان‌ها به گونه‌ای باشد که دندان‌پزشک تشخیص دهد نیازی به ارتودنسی نیست، لمینیت و یا کامپوزیت از بهترین روش‌های زیبایی و یکدست شدن دندان‌ها می‌باشد. تشخیص از بین بردن ایرادات فک و دندان از چه روشی و در چه مدت زمانی کاملا باید با نظر دکتر همراه باشد. ممکن است دندان‌های شما تنها با لمینت و کمتر از ۱۵ روز درمان شود و یا در مواردی برای مرتب شدن دندان‌ها نیاز به استفاده سالیانه از ارتودنسی باشد.

درمان ناهنجاری فکی با لمینت

عموما برای درمان ناهنجاری‌های فک از روش درمانی ارتودنسی و جراحی فک استفاده می‌شود . لمینیت بیشتر برای سفیدی و مرتب کردن خط لبخند کارایی دارد. اگر فک شما دچار ناهنجاری است و می‌خواهید آن را با لمینت پوشش دهید بهتر است بدانید که فقط درمان زودگذر را انتخاب کرده‌اید و اصلا پیشنهاد نمی‌شود. به طور کلی برای پاسخ دقیق به این پرسش باید پیش یک دکتر متخصص ویزیت شوید.

لمینت در دوران بارداری

با توجه به این که مادران در دوران بارداری دچار پوسیدگی دندان می‌شوند بهتر است کارهای زیبایی را بعد از زایمان انجام دهند و در این دوران تنها در موارد ضروری که دندان دچار پوسیدگی زیاد است باید به پزشک مراجعه کرد. در دوران بارداری تنها باید نسبت به میزان پوسیدگی ۱ الی ۲ بار برای چکاپ نزد دندان‌پزشک رفت.

پروتز متحرک و لمینت دندان

با فناوری پیشرفته پروتز متحرک مانند لمینت دندان ساخته شده که این روزها در مورد آن تبلیغات زیادی هم انجام می‌شود. این قالب متحرک کاملا موقتی بوده و نیازی به تراشیدگی دندان‌ها ندارد و تنها با قالب گرفتن فرم دندان با هزینه بسیار کم ساخته می‌شود. این نوع از پروتزهای متحرک بیشتر جنبه تزیینی دارد.

لمینت دندان شیری

اگر دندان کودک بر اثر ضربه و یا عدم استحکام از بین برود و در جویدن و میل کردن غذا دچار مشکل شود، بهتر است با لمینت دندان شیری، این نواقص را از بین برد.

لمینت فک پایین

لمینت فک پایین در بیشتر موارد بسیار راحت تر از فک بالا انجام می‌شود و عموما اختلاف زمانی آن با انجام فک بالا تنها ۱۵ دقیقه می‌باشد. توصیه ما به شما این است که اگر قصد لمینیت دندان‌هایتان را دارید بهتر است هر دو فک را انجام دهید زیرا اختلاف رنگ باعث از بین بردن زیبایی فک بالا می‌شود.

درمان دندان‌های شکسته و لب پر شده

دندانی که بر اثر ضربه دچار شکستگی و لب پریدگی شده است نیاز به پر شدن و ترمیم با متریال و مواد مخصوص دندان‌پزشکی دارد که به صلاح دید دکتر انجام می‌شود. درمان دندان شکسته توسط یک دندان‌پزشک کاری ساده و با ظرافت است که درست مطابق با رنگ دندان‌ها انجام می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است دندان‌پزشک شما را معاینه کند.

لمینت دندان سیاه

هر دندانی که دچار پوسیدگی و خرابی باشد باید قبل از لمینیت به خوبی با مواد مخصوص ترمیم شود. دندان‌های سیاه با روش‌های درمانی موجود و طبق تشخیص پزشک ترمیم می‌شود و سپس کار لمینت سرامیکی روی آن انجام می‌شود. در این باره نظر تخصصی دندان‌پزشک بسیار حائز اهمیت بوده پس بهتر است با مشورت او انجام شود.

مراحل لمینت سرامیکی

لمینت یا لمینیت برای اصلاح هر گونه نقص دندان و زیبایی بخشیدن به آن انجام می‌شود. در این روش، مواد مخصوص مانند یک روکش بسیار نازک روی دندان‌ها قرار داده می‌شود که فاصله بین دندان‌ها، روی هم قرار گیری دندان‌ها، لک و تمامی نقایص هر فک را پوشش می‌دهد. مراحل لمینت سرامیکی به شرح زیر است:

بررسی و معاینه اولیه

در جلسه اول باید میزان سلامتی فک و دندان‌ها توسط متخصص تایید شود، در صورت نیاز عکس از دهان انداخته می‌شود تا از سالم بودن و عدم پوسیدگی هر کدام مطمئن شد. در لمینیت دندان باید قبل از شروع کار هر گونه خرابی، شکستگی و بیماری‌های لثه برطرف شود. ممکن است تعدادی از دندان‌ها نیاز به پر کردن داشته باشند. در برخی موارد ممکن است دندان‌پزشک لمینت را برای شما مناسب نداند و یا از روش‌های دیگری کار زیبایی لبخندتان را انجام دهد. پس اولین و مهم‌ترین مرحله بررسی و معاینه پزشک می‌باشد.

ترمیم دندان‌های آسیب دیده

بعد از این‌ که دندان‌ها توسط دکتر معالج بررسی شد باید هر تعداد دندان خراب یا پوسیده با روش درمانی مناسب ترمیم شود. همان ‌طور که گفته شد لمینیت مانند یک روکش روی دندان قرار خواهد گرفت پس نباید هیچ‌گونه نقص و یا بیماری قبل از این کار وجود داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است در مدت زمان کوتاهی دندان‌ها پوسیده شوند و از بین بروند. ترمیم دندان می‌تواند شامل پرکردگی و یا عصب کشی و همچنین در صورت نیاز لیفت لثه باشد.

جرمگیری و پاکسازی دهان

اگر دندان‌ها هیچ مشکلی نداشتند و یا در جلسات مشخص شده، دندان‌های پوسیده به طور کامل ترمیم شدند، حال وقت جرمگیری رسیده است. در صورت نیاز تمامی دندان‌هایی که قرار است با روکش لمینت سرامیکی پر شوند جرمگیری می‌شوند تا هر گونه لک و جرم، از روی آن‌ها پاک شود.

انتخاب رنگ لمینت

لمینت سرامیکی عموما دارای رنگ‌های روشن و خیلی سفید است که به آن لبخند هالیوودی و یا سینمایی نیز می‌گویند. اما بهتر است بدانید که انتخاب رنگ لمینیت کاملا به سلیقه مشتری انجام می‌شود و پزشک در این مورد فقط شما را راهنمایی می‌کند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر پوست تیره، سبزه و یا گندمی دارید از رنگ‌های بسیار سفید استفاده نکنید زیرا از حالت طبیعی بودن خارج می‌شود و ممکن است زیبایی این روکش‌ها را از بین ببرند. در این میان بهتر است توصیه‌های دندان پزشک را نیز در تصمیم‌گیری خود اعمال کنید.

آماده سازی دندان‌ها

برای آماده‌سازی دندان‌ها باید ابتدا مقدار کمی از سطح دندان‌ها را تراشید. ایجاد حفره‌های کوچک بر روی دندان‌ها برای چسباندن مواد امری ضروری است. پس برای شروع باید دندان‌ها کمی تراشیده شوند. این کار آسیب جدی به مینای دندان نمی‌زند و در صورت نیاز از بی حسی قبل از شروع کار استفاده می‌شود.

قالبگیری فک و ندان

پس از آماده‌سازی دندان‌ها باید از هر فک که قرار است لمینت شود، قالبگیری انجام شود. این کار توسط دندانپزشک انجام شده و سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. تا زمانی که قالب‌ها توسط لابراتوار آماده شود می‌توانید از روکش موقت استفاده کنید.

ساخت لمینیت دندان

ساخت لمینیت دندان در آزمایشگاه و با مواد مخصوص به مدت ۲ هفته به طول می‌انجامد. ساخت مواد و قالب نسبت به قالب فک بوده که پس از آماده سازی برای دکتر معالج شما فرستاده می‌شود. در این فاصله ۱۵ روزه تا آماده شدن قالب‌ها نیازی به مراجعه مطب دکتر نیست و فقط باید منتظر قالب‌ها برای نصب باشید.

نصب روکش‌ها

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل در لمینیت دندان‌ها نصب روکش‌ها می‌باشد. بعد از ارسال روکش‌های لمینت سرامیکی، دندان‌پزشک آن‌ها را با دقت تمام بر روی دندان شما نصب می‌کند. نباید بین خط فاصل لثه و دندان فاصله ایجاد شود زیرا باعث شکستگی لمینیت و تجمع باکتری و در آخر پوسیدگی ریشه خواهد شد. پس روکش‌های سرامیکی باید با ظرافت و دقت بالا روی دندان‌ها قرار گیرند. بهتر است قبل از انجام هر کار زیبایی در مورد پزشک معالج خود تحقیق کنید و نمونه کارهای او را از نزدیک و در مطب مشاهده نمایید.

برطرف کردن نواقص

پس از نصب روکش‌ها و تراش دادن آن متناسب با سایز فک و دندان حال نوبت برطرف کردن نواقص کار رسیده است. در این مرحله با وسایل مخصوص که مانند یک سمباده ظریف عمل می‌کند، دندان پزشک تمام خطوط بین دندان‌ها را چک کرده تا در آینده به راحتی بتوان از نخ دندان استفاده کرد و فرد به بهداشت دهان خود رسیدگی کند. دندان‌های هر دو فک را روی هم گذاشته و در صورت اندازه نبودن، آن‌ها را به صورت استاندارد تراش می‌دهد.

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید