روكش دندان ( زيركونيا – ايمكس)

روکش کردن دندان ها باید اخرین راه در درمان و معالجه در دندانپزشکی باشد چون راه برگشتی وجود ندارد. اصولا دندان ها اگر به مشگل پوسیدگی یا شکستگی بخورند بهتر است ترمیم شوند. این ترمیم امروزه از جنس مواد هم رنگ دندان یعنی کامپوزیت و رزین های بسیار قوی با استحکام بالا میباشند.

چه زمان نیاز به روکش دندان داریم؟

در صورتی که دندانپزشک زیبایی شما پیشنهاد روکش به شما را کرد ، این بدان معنی است که مشگل دندان با ترمیم حل نمی شود و یا اگر قابل انجام است نتیجه مطلوبی را ندارد.

در واقع زمانی که پوسیدگی و یا پر کردن قبلی گستردگی زیادی داشته باشد ، دندان باید روکش یا به انگلیسی کران داشته باشد. خوشبختانه روکش های جدید زیبایی بسیار جذاب تر و بهداشتی تر از روکش های قدیمی تر هستند. این روکش ها روی نسوج باقی مانده دندان را کاملا می گیرند و درخشش طبیعی مثل دندان طبیعی خود شخص را دارند. ضمنا تراش این نوع روکش به نام زیرکونیا فقط در حدود ۱ میلی متر است که تراشی یک سوم روکش های معمولی را دارد.

روکش های زیبایی دندان

در روکش های زیبایی از نوع مخصوصی چینی یا همان سرامیک بسیار قوی استفاده می شود که استحکام بسیار بالایی دارد. این نوع چینی ها با وجود استحکام زیاد سایشی که در دندان های مقابل بیمار ایجاد می کنند بسیار کم بوده و با سایش دندان معمولی فرق زیادی ندارد که این خود یک فاکتور بسیار مهم می باشد و از زیبایی بسیار مناسب تا طبیعی بودن هم برخوردار می باشند.

مزایای روکش دندان

این روکش ها به ساختمان دندان چسبندگی خاصی دارند و لذا ساختار خود دندان نیز تقویت می شود. در کلینیک دکتر داود محمدی، سالها پیش شروع به نصب کردن روکش های زیبایی ایمکس و زیرکونیا شدیم. در ابتدا رنگ در آوردن انها کمی سخت ولی امروزه واقعا زیبا هستند. دستگا های میلینگ که کور روکش زیر کونیا را تراش می دهند حتما باید ۵ محوره باشند و اصل اروپا یا امریکا. دستگاه های بلوک ۳ محوره ساخت کشور چین بدرد این نوع روکش ها نمی خورد و نباید استفاده نشود.

بهترین روکش های دندان

یکی از بهترین روکش های موجود در حال حاظر زیرکونیوم و ایمکس می باشد. در این نوع روکش های زیبایی ساختار طبیعی را کاملا شبیه سازی و کلیه خصوصیت های مهم در دندانپزشکی زیبایی را مثل ویتالیتی و رنگ و اندازه با دستگاه سرک ۲ در میاوریم .

روکش های زیرکونیوم

روکش های زیرکونیوم امروزه قوی ترین روکش دنیا میباشد که یک لایه سفید رنگ از عنصر زیرکونیوم اوکساید در مرکز ان می باشد و این روکش توان سازگاری بسیار بالای اداپتسیون با بافت زنده و سایر بیولوژیکی مخاط دهان و دندان دارد. دندانپزشک بعد از بر رسی دقیق فاکتورهای مهم کلینیکی ممکن است نسبت به فضا و مکان موجود بین ایمکس ، زیرکونیا و یا روکش طلا فیوز شده به پرسلن به بیمار خود توصیه هایی بکند.

فضای لازم برای روکش های زیرکونیوم فقط یک میلی متر است در صورتی که همین فضا برای روکش های پی ام اف که اکثر دندانپزشکان کار میکنند نزدیک به ۳ میلیمتر است که این بدان معنی است که این روکش تراش مختصری از دندان را در بر می گیرد که این خود بهترین نکته مثبت برای این نوع پروتز حساب می شود.

روکش های ایمکس

همانگونه که ذکر شد روکش ایمکس هم یکی از انواع روکشهای بدون فلز است که امروزه بیش از روکش های فلزی  رواج دارد. از مزیت های روکش زیرکنیا و ایمکس می توان به استحکام و دوام آن، ظاهر زیباتر آن، آلرژی زا نبودن آن (به ویژه برای بیمارانی با حساسیت های دندانی)، و از همه مهمتر آسانتر بودن کار با این نوع روکش ها اشاره کرد. دندان پزشک مجرب قادر است روکش زیرکنیا را به بهترین شکل روی دندان قرار دهد.

روکش زیرکونیا  و ایمکس فاقد هرگونه آلیاژ فلزی و از جنس (زیرکونیوم ) است که درخشندگی، رنگ، و زیبایی خاصی دارد. از آنجا که فلز در ساخت آن به کار نرفته امکان ایجاد شیار روی این روکش ها وجود دارد.

همه موارد ذکر شده سبب می شود روکش زیرکنیا  و روکش های ایمکس برخلاف روکش های فلزی دارای رنگ و ظاهری زیباتر باشد. البته هزینه آن هم بالاتر است. می نوانید نمونه ای از تصاویر روکش های زیرکنیا را در این صفحه مشاهده نمایید.

روکش های سرامیکی و پرسلینی

روکش های ساخته شده از زیرکنیوم علاوه بر ظاهر کاملا طبیعی و شباهت فراوان به دندان، برخلاف روکش های سرامیکی و پرسلینی به آسانی شکسته نمی شوند. روکش ها موارد استفاده گوناگون دارند و دندانپزشکان بنا بر نوع استفاده، روکش مناسب را به بیمار توصیه می کنند. قطعا روکشی که صرفا برای زیبایی بکار برده می شود با روکشی که جنبه درمانی دارد متفاوت است. محل به کار گیری روکش نیز در تعیین جنس و نوع آن دخیل است. استفاده از روکش یکی از آسان ترین و کارآمد ترین درمان های رایج در دندانپزشکی است.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید