روش های مختلف جراحی دندان عقل

بسیاری از افراد در سنین مختلف دچار عارضه دندان عقل نهفته هستند. این عارضه باعث ایجاد درد و عوارض جانبی بسیار خطرناکی در فرد می‌شود و درمان نکردن آن، عوارضی شدیدتر و دردناک‌تر در ناحیه فک و دندان بیمار به وجود می‌آورد.

با این وجود درمانی قطعی و بی‌دردسر به‌ندرت یافت می‌شود که بیمار بداند با گذراندن مراحل آن، مشکلاتش پایان می‌یابد. اما حالا برای بیماران دندان عقل نهفته، خبر خوشحال‌کننده‌ای در مورد جراحی دندان عقل نهفته داریم.

دندان عقل در کجای لثه قرار دارد؟

دندان عقل آخرین دندانی است که هر کس در می آورد و در انتهای فک قرار می گیرد. این دندان مدت ها بعد از رشد سایر دندان بیرون می آید و شرایط خاص خود را دارد. در صورتی که فضای کافی برای دندان عقل فراهم نباشد،‌ مشکلاتی نظیر دندان عقل نهفته به وجود می آید.

در این شرایط دندان در داخل لثه به صورت کج به رشد خود ادامه می دهد که این مورد بسیار دردناک و آزاردهنده است. از همین رو بسیاری از افراد برای درمان آن به سراغ جراحی دندان عقل نهفته می روند.

دندان عقل نهفته چه دندانی است؟

دندان عقل آخرین دندانی است که در فک انسان رشد می‌کند. درصورتی که در استخوان فک فضای کافی برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد، این دندان به‌صورت نهفته یا نیمه نهفته باقی می‌ماند. با این اتفاق، فرد دچار عوارضی مانند دندان‌درد، گوش‌درد، فک‌درد، به هم خوردن نظم دندان‌ها، عفونت و متورم شدن لثه، سردرد، ایجاد وقفه در تنفس طبیعی وغیره می‌شود که به هیچ عنوان قابل تحمل نیست.

برای درمان این عوارض عموما افراد به جراحی دندان عقل نهفته می‌پردازند تا از مشکلات شدیدتر و دردناک‌تر دور بمانند. این جراحی عموما بهترین شیوه برای درمان دندان عقل نهفته تلقی می‌شود.

برخی از انواع شناخته شده دندان عقل نهفته، به شرح زیر است:

 • نهفتگی مزیال
 • نهفتگی عمودی
 • نهفتگی افقی
 • نهفتگی دیستال
 • نهفتگی بافت نرم
 • نهفتگی استخوانی (بافت سخت)

با دندان عقل نهفته چه باید کرد؟

این سوال ذهن بسیاری از مردم را مشغول کرده و برای آن به دنبال جواب مناسب هستند. در صورتی که بتوان مسیر رشد این دندان را اصلاح کرد، قابلیت حفظ آن ممکن می شود. البته در بیشتر اوقات چنین شرایطی به وجود نخواهد آمد. از آنجایی که کارایی دندان عقل کم است و مشکلات زیادی پدید می آورد، اکثر دندانپزشکان ترجیح می دهند که آن را خارج نمایند.

دندان عقل نهفته را باید جراحی کرد؟

جراحی دندان عقل نهفته به انگلیسی Implanted wisdom tooth surgery نیز گفته می‌شود بسیار مهم است و باید تحت نظر متخصص انجام شود. و بهتر است برای جراحی دندان عقل نهفته در بارداری ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

دندان عقل آسیب دیده یا نیمه آسیب دیده می تواند مشکلاتی را برای فک، سایر دندان ها و در نهایت برای سلامت فرد ایجاد کند. دندان عقل نهفته بالا یا بهتر است بگوییم در فک بالا یا دندان عقل نیمه آسیب دیده در فک پایین می تواند باعث ذخیره غذا در دهان شده، التهاب لثه و آسیب به دندان های مجاور شود. پس در نتیجه جراحی دندان عقل نهفته افقی فک پایین از اهمیت بالایی برخوردار است و باید جدی گرفته شود.

عوارض دائمی دندان عقل نهفته

یکی از عوارض دائمی دندان عقل نهفته در فک این است که در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات جدی در انسان و ایجاد کیست در فک، تومور و در نهایت تخریب استخوان فک می شود. جراحان دهان اکیداً جراحی دندان عقل نهفته را قبل از سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی توصیه می کنند، زیرا بی توجهی در این درمان می تواند عواقب جدی برای سلامت انسان داشته باشد.

پس در نظر داشته باشد که دندان عقل نهفته باید کشیده شود. قابل ذکر است که جراحی دندان عقل نهفته با لیزر با توجه به نوع پیشرفته بودن آن از قیمت بالاتری برخوردار است.

آیا دندان عقل نهفته درد دارد؟

شاید بدترین عارضه ای که این مشکل به همراه دارد همان درد باشد. فضای رشد دندان در انتهای فک شما بسیار کم است و این فشار بالا باعث ایجاد دردهای وحشتناک خواهد شد. این درد در بسیاری از افراد قابل تحمل نیست و باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند.

بعضی از اوقات دندان در داخل لثه شما رشد می کند که به شدت عصب های لثه را تحریک خواهد کرد. همین امر درد ناشی از آن را چند برابر می کند و در نهایت از طاقت فرد فراتر می رود. با توجه به مشکلاتی که دندان عقل به وجود می آورد بهتر است که برای کشیدن آن وقت را هدر ندهید.

جراحی دندان عقل نهفته فک بالا

کشیدن دندان عقل کمی پیچیده تر از سایر دندان های شما خواهد بود. به دلیل موقعیت خاص این دندان به سختی می توان آن را بیرون آورد. از همین رو دندانپزشک باید با مهارت بالای خود این کار را به صورت حرفه ای انجام دهد. دندان عقل هم در فک بالا و هم در فک پایین دیده می شود.

با این حال دندان عقل فک بالا حساسیت بیشتری دارد و باید با احتیاط بیشتری کشیده شود. در حال حاضر بهترین جراح دهان و فک و صورت در تهران، خدمات مربوط به دندان عقل را نیز انجام می دهد و مشکلات این بخش را در کمترین زمان ممکن حل خواهد کرد. مسلما به کار بستن اصول و قواعد علمی می تواند کمک زیادی به حل این مسئله بکند.

جراحی دندان عقل نهفته با لیزر جراحی

هر روز که زمان به جلو می رود، روش های جدیدی در جراحی ایجاد می شود که عوارض ناشی از آن را به حداقل خود رسانده است. استفاده از لیزر یکی از این روش ها می باشد که چند سالی است برای جراحی های متعدد به کار می رود.

در سال های اخیر جراحی دندان عقل نیز با کمک لیزر ممکن شده و بسیاری از عوارض بعد از عمل را کاهش داده است. برای اینکه شما هم عمل آسانی را پشت سر بگذارید بهتر است که از لیزر جراحی استفاده نمایید. خوشبختانه سایر خدمات مربوط به دندان ها و زیبایی مانند زاویه سازی صورت نیز به شکل ویژه ارائه می شود. اگر می خواهید برای همیشه از شر دندان عقل نهفته راحت شوید،‌ جراحی لیزر را امتحان کنید.

جراحی دندان عقل نهفته با بیهوشی

این متد سال های زیادی است که انجام می شود و بخش زیادی از جامعه از آن بهره می برند. در این روش شخص ابتدا با کمک بیهوش کننده هوشیاری خود را از دست می دهد و سپس عمل جراحی آغاز می گردد. فرایند کشیدن دندان عقل با کمک تیغ جراحی و توسط دندانپزشک صورت می گیرد.

بعد از اینکه عمل به اتمام رسید شخص به هوش می آید. در روزهای اول بعد از عمل باید مراقبت های مختلف را جدی گرفت و به صورت دقیق رعایت نمود. در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی حتما باید غذاهای مایع و بسیار سبک خورده شود.

نحوه جراحی دندان عقل نهفته

کشیدن دندان عقل یک عمل بسیار ساده و بدون دردسر است که توسط دندانپزشکان انجام می‌گیرد. اما جراحی دندان عقل نهفته را نمی‌توان به هر دندانپزشکی سپرد؛ زیرا نیازمند علم و تجربه بالاست تا به بهترین شکل انجام شود.

جراحی دندان عقل نهفته مانند دیگر جراحی‌ها نیازمند تزریق بی‌حسی به عصب دندان است. پس از بی‌حسی، جراح با استفاده از ابزار، لثه را برش داده و راه را برای درآوردن دندان عقل باز می‌کند. سپس دندان عقل را کشیده و درصورت نیاز، قسمتی از آن برش داده می‌شود تا درآمدن آن را ساده‌تر سازد. با اتمام جراحی، شکاف ایجاد شده در لثه را با بخیه مجددا می‌بندند و دهان را ضدعفونی می‌کنند. اگر بخواهیم مراحل آن را کاملا مختصر بیان کنیم، شامل ۴ مرحله است:

 • بی‌حسی یا بی‌هوشی
 • برش لثه روی دندان عقل نهفته
 • کشیدن دندان عقل
 • بخیه زدن لثه بریده شده

عوارض جانبی دندان عقل نهفته

عفونت

قسمتی از لثه که بر روی دندان عقل نهفته قرار می‌گیرد، ممکن است دچار عفونت شود که ابدا خبر خوبی برای افراد نیست. زیرا می‌تواند موجب گسترش عفونت در تمام دندان‌ها شود. همچنین به دلیل چرک موجود در عفونت لثه، مزه و طعمی بسیار ناخوشایند در دهان بیمار به وجود می‌آید.

آسیب رسیدن به دندان‌های کناری

به دلیل قرارگیری دندان عقل در جهتی متفاوت از دندان‌های دیگر، می‌تواند موجب آسیب رسیدن به دندان‌های کناری شود. این آسیب عموما بسیار دردناک است و به دلیل وارد شدن آسیب از نقاط داخلی لثه، درمان آن بسیار دشوار و هزینه‌بر تلقی می‌شود.

پوسیدگی

تمام دندان‌ها برای سالم ماندن نیاز به رسیدگی و نظافت دارند. وقتی دندان عقل به صورت نهفته در لثه قرار می‌گیرد، عملا امکان نظافت آن وجود ندارد و سریع دچار پوسیدگی می‌شود. در این صورت بیمار ضمن داشتن نیاز به جراحی دندان عقل نهفته، باید فکری برای پوسیدگی آن نیز بکند.

تضعیف استخوان فک

دندان عقل نهفته عارضه‌ای است که می‌تواند فشار زیادی به استخوان فک وارد کند. این فشار عموما باعث تضعیف استخوان فک شده و قطعا عوارض آن در دندان‌های دیگر بیمار نیز قابل مشاهده است.

به هم خوردن نظم دندان‌ها

فشار وارد کردن دندان عقل نهفته به‌شدتی می‌تواند مخرب باشد که پس از مدتی، بیمار از بین رفتن نظم دندان‌های خود را مشاهده می‌کند. اینگونه عوارض، کار بیمار را به‌شدت سخت می‌سازند و فرد باید علاوه‌بر جراحی دندان عقل نهفته، برای نامنظم بودن دندان‌های خود نیز درمانی در نظر داشته باشد.

زمان بهبودی بعد از جراحی دندان عقل

پس از اتمام جراحی دندان عقل نهفته، حدود ۱ هفته درمان ناحیه جراحی شده و ۴ هفته درمان لثه به‌طول می‌انجامد. درصورتی که در طول انجام پروسه درمان آسیبی به فک و ناحیه دندان عقل وارد شود، طول درمان می‌تواند تا ۶ ماه افزایش یابد.

عموما برای این پروسه، نکاتی توسط جراح به بیمار گوشزد می‌شود تا خطرات به حداقل برسد؛ اما برخی عوارض ممکن است در این چند هفته رخ دهد که بعضا اجتناب ناپذیر هستند. این عوارض عبارت است از:

 • متورم شدن و التهاب لثه، به‌خصوص قسمت جراحی شده
 • گرفتگی و احساس درد در ناحیه فک و دندان
 • طعم بد داخل دهان
 • بی‌حسی صورت، لب‌ها و زبان
 • سردرد

نحوه جراحی دندان عقب نهفته

کشیدن دندان عقل مانند سایر دندان ها روشی ساده است و دندان عقل نهفته بدون درد راحت کشیده شده و به سرعت انجام می شود و پس از درمان و پانسمان بهبود می یابد. اما اگر دندان عقل آسیب دیده یا نیمه آسیب دیده باشد، باید جراحی دندان عقل انجام شود.

در ابتدا محل با بی حسی موضعی بی حس می شود. (افراد مبتلا به فوبیای دندانی می توانند تحت عمل جراحی دندان عقل نهفته یا آرامبخشی عمیق با مراقبت های دندانی قرار گیرند.) هنگامی که محل بی حس شد، جراح دندان عقل آسیب دیده را با ایجاد یک برش در لثه از محل خارج می کند.

در برخی موارد، دندان عقل باید بریده شود تا به راحتی از استخوان خارج شود. پس از جراحی دندان عقل، ناحیه مورد نظر شسته و بخیه می شود. همچنین قابل ذکر است که یکی از موثرترین راههای ضدعفونی و درمان دندان عقل نهفته در طب سنتی غرغره کردن آب نمک است.

کیست دندان عقل نهفته 

در داخل فک انسان کیسه ای وجود دارد که دندان عقل در آن رشد می کند، اگر این کیست پر از مایع باشد، کیست های خطرناک و آزار دهنده ای در دندان عقل پنهان می شود که باعث آسیب عصبی می شود. لازم به ذکر است که کیست های دندان عقل در اطراف دندان ایجاد می شود.

مراقبت بعد از جراحی دندان عقل نهفته

 • مشاهده خونریزی از محل جراحی دندان عقل نهفته و مقداری تورم پس از جراحی دندان عقل آسیب دیده طبیعی است و بهتر است گاز روی زخم تا یک ساعت فشار داده شود.
 • در صورت بروز درد از مسکن های تجویز شده توسط متخصص ارتودنسی و جراح دندان عقل استفاده کنید.
 • پانسمان زخم را عوض نکنید زیرا تعویض پانسمان از تشکیل لخته خون جلوگیری می کند.
 • به مدت ۲۴ ساعت از تف کردن خودداری کنید.
 • به آرامی دهان خود را با آب و نمک بشویید.
 • هنگام نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید.
 • عدم تحرک و ورزش سنگین

انواع جراحی دندان عقل

در صورتی که فضای کافی برای بیرون آمدن دندان از لثه و گیر کردن زیر لثه وجود نداشته باشد، دندان عقل تشکیل می شود. مشکلات دندان عقل شامل بیماری لثه، حفره و سایر مشکلات دهان و دندان است. دندان عقل نهفته افقی آسیب دیده می تواند به دندان های مجاور آسیب برساند یا منجر به بیماری های دهان شود.

برخی از مشکلات اساسی که دندان عقل نهفته باعث پیدایش آن ها می‌شوند به همراه شکایات مکرر بیماران عبارتند از:

 • دندان عقل نهفته و وزوز گوش
 • دندان عقل نهفته و سرگیجه
 • دندان عقل نهفته باعث تورم غدد لنفاوی می شود
 • دندان عقل نهفته و سردرد
 • دندان عقل نهفته و گوش درد و گلو درد

دندان عقل نهفته روی عصب

جراحی دندان عقل نهفته – اگر دندان درد یا عفونت خاصی ایجاد نکرد، دندانپزشک می تواند دندان را تحت نظر داشته باشد و در ادامه بتواند به طور کامل آن را در بیاورد که یکی از روش های درمان این مشکل است. البته قابل ذکر است که دندان عقل نهفته و سردرد یکی از مشکلات شایع گزارش شده است از سوی بیماران است.

دندان عقل نهفته در ارتودنسی

معمولاً اعتقاد بر این است که دندان عقل در هنگام رویش به دندان های دیگر نیرو وارد می کند و این نیرو باعث حرکت دندان های دیگر شده و در نهایت باعث ایجاد اختلال در دندان ها می شود که نیاز به ارتودنسی پیدا میکنند. اما مطالعات اخیر نشان داده است که این یک اغراق است و علت اصلی پوسیدگی دندان های جلویی فک پایین در سنین حدود ۲ تا ۶ سالگی که همزمان با رویش دندان عقل است، تمایز و ضربدری است. پوسیدگی دندان عقل نهفته خود نیز بسیار مشکل جدی است و یکی از معایب اصلی آن بوی بد دهان است.

جراحی دندان عقل فک جوش

جراحی دندان عقل نهفته – جراحی دندان عقل فرآیند جوش دادن دندان به استخوان و تماس مستقیم دندان با استخوان است که باعث ایجاد ارتباط مستقیم بین دندان و استخوان موجود در دهان می‌شود. ریشه دندان معمولا با یک رباط پوشیده شده است. دندان نباید با استخوان فک تماس داشته باشد. اگر بافت رباط از بین برود، دندان به مرور زمان با استخوان تماس پیدا کرده و با استخوان فک یکی می شود. به این عارضه فک جوش می گویند.

حفره خشک دندان عقل نهفته

سوراخ‌های خشک زمانی اتفاق می‌افتند که جای خالی دندان کشیده شده برای حافظت از جای زخم و ورود میکروب به بدن جمع شده است، پس از مدتی از طریق همان جا وارد بدن شده و جذب شود، در این موارد فرد در ناحیه دندان عقل کشیده شده به دلیل آسیب به اعصاب و استخوان های ناحیه مورد نظر درد شدیدی را احساس می کند. در این موارد فرد باید با دندانپزشک تماس گرفته و موضوع را با وی در میان بگذارد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید