با مراحل کشیدن دندان آشنا شوید!

می دانیم که حفظ دندان‌های طبیعی اولویت اصلی هر فردی است، ولی در مواقعی هیچ راهی جز کشیدن دندان وجود ندارد. برای مثال زمانی که دندان به شدت عفونت کرده و با عصب کشی یا درمان ریشه قابل احیا شدن نیست، ما مجبوریم دندان را بکشیم.  چون ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد.

چه زمانی به کشیدن دندان نیاز داریم؟

همیشه کشیدن دندان آخرین راه حل است و پزشک تا زمانی که مجبور نباشد، اقدام به خارج کردن دندان نمی کند. برای مثال اگر هیچ روش درمانی برای مشکلات زیر نداشته باشیم، احتمالاً در نهایت دندان را خارج خواهیم کرد:

 • گسترش پوسیدگی شدید تا زیر لثه یا ریشه دندان
 • شل شدن شدید دندان ناشی از پودنتیت
 • کمبود فضا برای حرکت دندان‌ها در ارتودنسی
 • شکستگی‌های طولی دندان
 • عفونت شدید انتهای ریشه دندان
 • نهفته بودن دندان

خارج کردن دندان از حفره دهان

به طور کلی ما به دو روش دندان‌ها را می‌کشیم. اینکار یا به روش مرسوم است یا با کمک تکنیک‌های جراحی. در ادامه هر دو روش به طور کامل توضیح داده شده‌اند.

کشیدن دندان بدون جراحی

بیشتر دندان‌ها بدون نیاز به جراحی و به شیوه مرسوم با کمک فورسپس دندانپزشکی از دهان خارج می‌شوند. زمانی که دندان به طور کامل رشد یافته و بیرون از لثه باشد با این روش دندان بیرون کشیده خواهد شد. به زبان ساده‌تر، دندان‌هایی که در حفره دهان قابل مشاهده و در دسترس هستند بدون نیاز به جراحی کشیده می‌شوند.

برای کشیدن دندان آسیب دیده ابتدا بی‌حسی موضعی به ناحیه تزریق می‌شود. سپس برای گرفتن قسمت قابل مشاهده دندان از ابزارهای اِلِوِیتور (elevator) و فورسپس (forceps) استفاده می شود. از الویتور برای شل کردن دندان استفاده می‌شود در حالی که فورسپس دندان را برای کشیدن نگه داشته و آن را خارج می‌‎کند.

دندانپزشک برای خارج کردن دندان، در جهت عقب و جلو به دندان نیرو وارد می‌کند تا زمانی که اتصال رباط پریودنتال به اندازه کافی کاهش یافته و دندان به راحتی از استخوان آلوئولار (بخشی از استخوان فک که دندان در آن قرار دارد) خارج شود. اگرچه این روش کشیدن چندان پیچیده و درد آور نیست، اما در طول فرآیند ممکن است فشار قابل توجهی احساس کنید.

کشیدن دندان با روش جراحی

برای دندان‌هایی که به طور کامل قابل مشاهده نیستند یا به عبارتی نهفته و نیمه نهفته‌اند، نحوه کشیدن دندان متفاوت است. ما در این کیس‌ها، با دندان‌های آسیب دیده (و عمدتاً آسیب‌زا) مواجه هستیم. که یا به طول کامل زیر لثه پنهان هستند و یا مانند دندان‌های طبیعی دیگر، از لثه بیرون نیامده‌اند.

متاسفانه با روش معمول نمی‌توان چنین دندان‌هایی را خارج کرد و ما مجبوریم که از طریق جراحی اقدام به کشیدن دندان و خارج کردن آن کنیم. در طول فرآیند خارج کردن این دندان‌ها، برشی در بافت لثه زده می‌شود تا امکان دسترسی به دندان ایجاد شود.

جراحی دندان‌

پس از برش بر روی لثه وکنار زدن آن، دندان نهفته و یا نیمه نهفته به خوبی در معرض دید قرار می‌گیرد. این دندان‌ها به سختی خارج می شوند و بیشتر اوقات لازم است تا برای کشیدن آن‌ها برش‌هایی بر رویشان ایجاد شود. پس از برش، دندان را قطعه قطعه کرده، و قطعات را یکی پس از دیگری به آرامی از حفره آلوئولار (استخوان نگهدارنده دندان) خارج می‌کنند. در نهایت محل جراحی به خوبی بسته می‌شود.

جراحی دندان درد دارد؟

از آنجایی که این نوع کشیدن، نسبت به روش معمول یک درمان تهاجمی‌تر است، اغلب تحت بیحسی و سدیشن و یا حتی بیهوشی عمومی انجام می شود. بنابراین شما در طول عمل دردی احساس نخواهید کرد. هرچند که پس از بی اثر شدن بیهوشی یا بیحسی احتمالا به صورت خفیف دردی تجربه می کنید که با مصرف داروهای مسکن التیام خواهد یافت.

چه مواقعی کشیدن دندان نیاز به جراحی دارد؟

برای اینکه مشخص شود دندان شما برای خارج شدن به چه روشی نیاز دارد، باید حتما توسط یک دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی ویزیت شوید زیرا در نهایت این دندانپزشک است که نوع درمان را مشخص و اجرا می‌کند.

دندانپزشک برای دیدن وضعیت دندان ابتدا شما را معاینه کرده سپس با کمک اشعه ایکس از فک و موقعیت دندان آسیب دیده شما تصویربرداری می‌کند. در نهایت با در نظر گرفتن موارد زیر درباره کشیدن دندان با جراحی یا بدون جراحی تصمیم نهایی را خواهد گرفت:

 • محل و موقعیت دندان
 • طول و انحنای ریشه دندان
 • ضخامت استخوان اطراف دندان آسیب دیده
 • وضعیت سلامتی بیمار
 • وضعیت ریشه دندان (عصب کشی شده یا نشده)

کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی 

چنانچه پس از معاینه تخصصی شما توسط ارتودنتیست، مشخص شود نیاز به کشیدن دندان دارید، متخصص نوع و تعداد دندان‌هایی که باید کشیده شوند را مشخص می‌کند. اگر دندان نیش شما نهفته باشد، با جراحی یا به کمک لیزر، اکسپوز (آشکار سازی) شده و بنا به صلاح‌دید متخصص ارتودنسی، درگیر نیروهای ارتودنسی شده یا کشیده می‌شود.

در سایر موقعیت‌هایی که دندان نهفته نیست، بدون نیاز به جراحی یا لیزر، اقدام به کشیدن دندان به روش معمولی و مرسوم خواهد شد.

کشیدن دندان شیری 

خارج کردن دندان های شیری معمولا به روش مرسوم صورت می گیرد و هیچ دردی در کودکان احساس نخواهد شد. ابتدا بی حسی تزریق خواهد شد و در یک چشم بر هم زدن دندان خارج می شود.

مدت زمان کشیدن دندان با جراحی و بدون جراحی

اگر دندان در شرایط نرمال باشد برای کشیدن آن کمتر از ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید. ابتدا از دندان عکس گرفته می‌شود و حدودا ۵ دقیقه بعد از اعمال بیحسی، دندان با چند حرکت ساده خارج می‌شود.

اما مدت زمان جراحی دندان متفاوت است. اگر فقط به کشیدن یک دندان با جراحی نیاز دارید، این فرآیند در ۲۰-۴۰ دقیقه به اتمام می‌رسد. با این حال، اگر نیاز به برداشتن چندین دندان دارید، می‌توانید انتظار داشته باشید که زمان بیشتری را در کلینیک دندانپزشکی بگذرانید.

و به طور کلی هنگام تعیین مدت زمان جراحی دندان، عوامل خاصی باید در نظر گرفته شوند که برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 • نوع دندان و موقعیت آن
 • تعداد دندان‌ها جهت خارج کردن
 • زمان لازم برای انجام بیهوشی یا بیحسی
 • نیاز به استفاده از داروهای بی‌حس‌کننده پیشرفته‌تر.
 • آماده‌سازی‌های قبل از عمل

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید