درباره کاربرد «لمینت دندان» بیشتر بدانید!

یکی از عناصر زیبایی چهره، داشتن دندان های سفید، درخشان و مرتب شده است. بسیاری از افراد به دندانپزشکان برای زیباسازی دندان هایشان مراجعه می کنند و دندانپزشکان نیز با راهکارهای مناسبی، دندان های بیماران را مطابق با استانداردهای زیبایی شناختی، درمان می کنند. در میان راهکارهای زیبایی دندان، چند سالی است که نام لمینت دندان به گوش می رسد.

لمینت یا لمینیت دندان روشی پر طرفدار برای رفع موارد زیر است :

  • بی نظمی های خفیف دندانی
  • شکستگی
  • ترک خوردگی و بدرنگی دندان ها

لمینت دندان که با نام لامینیت هم شناخته می شود، یکی از پرکاربردترین روش های زیباسازی دندان ها است.

زیباسازی دندان

با پیدایش لمینت های دندانی، تحول بزرگی در زیباسازی دندان ها ایجاد شده است. در حال حاضر دو نوع لمینت برای زیباسازی و درمان ناهنجاری های خفیف دندانی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به صورت مفصل، درباره آن صحبت خواهیم کرد. با شناخت دقیق لمینت های دندانی و کاربرد آن، می توان انتخاب بهتری برای رفع معایب دندانی داشت. با این که دوام لمینت ها دائمی نیست اما روشی مطمئن و بی خطر برای زیبایی خیره کننده دندان ها خواهد بود.

لمینت دندان چیست 

لمینیت دندان به پوسته های نازکی از سرامیک یا کامپوزیت گفته می شود که روی دندان ها قرار می گیرند و معایب سطحی دندانی را بر طرف می سازند. لمینت برای همه افرادی که تمایل دارند دندان های سفید و درخشانی داشته باشند، کاربرد دارد اما اگر بخواهیم کاربرد درمانی آن را در نظر بگیریم، این روش برای افرادی که دندان هایشان دچار شکستگی، لب پریدگی و ترک خوردگی هستند، مناسب است.

کاربرد لمینت دندان

داروهای مشابه تتراسایکلین باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. از جمله این داروها می توان به کلروتتراسایکلین، دوکسی سایکلین و اکسی تتراسایکلین اشاره کرد. افرادی که دارای لکه های دندانی ناشی از مصرف داروی تتراسایکلین هستند، با کمک روش لمینت، می توانند این لکه ها را از بین ببرند.

افرادی که فاصله بین دندان هایشان دارند، در صورتی که نیاز به ارتودنسی نداشته باشند، می توانند با لمینت های دندان، این فاصله را پر کنند. افرادی که از نوشیدنی های رنگی همچون نوشابه، قهوه، چای و … استفاده می کنند، معمولاً دارای دندان های زرد و نامناسبی هستند. این افراد می توانند با کمک روش لمینت ، به این مشکل خاتمه دهند.روش های قدیمی تر همچون جرم گیری دندان ها نیز در برخی از مواقع می تواند برای از بین بردن زردی دندان ها کارساز باشد.

انواع لمینت دندان

لمینت کامپوزیتی

این لمینت بیشتر برای رفع و اصلاح ناهنجاری های خفیف دندانی مناسب است. ترک خوردگی، شکستگی و رفع فواصل بین دندانی، با لمینت کامپوزیتی، قابل درمان است. ضخامت لمینت های کامپوزیتی حدوداً نیم میلی‌متر است. این پوسته نازک بدون تراش خوردگی دندان ها، روی دندان ها قرار می گیرد و سفیدی و درخشندگی را به دندان ها باز می گرداند.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی پوسته ای نازک از پرسلن است که پس از عکسبرداری و آزمایشات لازم، در لابراتوار ساخته می شود. برای این که لمینت سرامیکی روی دندان ها قرار گیرد، نیاز به تراشیدن بخش کوچکی از مینای دندان است. پس از تراشیدن مینای دندان، لمینت سرامیکی روی دندان ها قرار می گیرد و درخشندگی و شفافیت بی نظیری را به دندان ها می بخشد.

دوام لمینت دندان

ماندگاری لمینت های سرامیکی و عدم تغییر رنگ آن ها، لمینت های سرامیکی را مناسب تر از لمینت های کامپوزیتی کرده است اما بسیاری از افراد از تراشیدن مینای دندان هایشان در روش لمینت سرامیکی، راضی نیستند از این رو برای این افراد، لمینت کامپوزیتی مناسب تر خواهد بود. افرادی که از لمینت سرامیکی استفاده می کنند، بعد از استفاده از این روش، امکان برگشت به حالت اولیه را ندارند چرا که بخشی از دندان هایشان تراشیده شده است و در صورت برداشتن لمینت، ظاهر نامناسبی پیدا خواهند کرد.

بهترین روش لمینت را دندانپزشک شما تشخیص خواهد داد. این کار را به دندانپزشک خود بسپارید. دندانپزشک به خوبی می تواند لمینت مناسب دندان هایتان را انتخاب کند. از طرفی، میزان سفیدی و درخشندگی لمینت ها، باید به گونه ای باشد که حالت مصنوعی ایجاد نکند. در این امر نیز دندانپزشکان تجربه زیادی دارند و می توانند شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

مراقبت از لمینت دندان

بخش مهمی از ماندگاری لمینت ها مربوط به مراقبت های بعد از آن است. از لمینت ها باید همانند یک دندان واقعی نگهداری کرد:

  • مسواک زدن
  • نخ کشیدن دندان ها
  • عدم گاز زدن مواد غذایی سخت
  • عدم استفاده بیش از حد از سیگار
  • نوشیدنی های رنگی

ماندگاری لمینت ها را طولانی تر می کند. به طور کامل نمی توان مدت زمان ماندگاری لامینیت ها را تخمین زد. گاهی بیش از ده سال و حتی بیشتر، لمینت ها ماندگاری دارند. از این رو، این روش یکی را یکی از بادوام ترین روش های زیبایی دندان ها معرفی کرده اند.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید