سفید کردن دندانها با روش بلیچینگ دندان

در دنیای امروز سفید کردن دندان نسبت به گذشته، اهمیت زیادی پیدا کرده است. زیرا دندان خوب و  زیبا، اعتماد به نفس را در افراد به وجود می آورد. دندان های زرد و تیره که در طول زمان و در اثر مصرف مواد غذایی و دخانیات به وجود آمدند افراد را خجالت زده می کنند. این بد رنگی های دندان گاه به علت ژنتیک است.

با پیشرفت علم به خصوص در زمینه دندان روش هایی برای سفید شدن آن ها وجود دارد. یکی از محبوب ترین و در عین حال کم هزینه ترین روش هایی زیبا شدن دندان، بلیچینگ دندان است.

درباره بلیچینگ دندان

می توان بد رنگی دندان ها را از مشکلات رایج مراجعین دندان پزشکی معرفی کرد. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری می یابد که فردی به علت ژنتیک و یا استفاده از برخی داروها دچار بد رنگی دندان شده باشد. بلیچینگ که برای سفیدی دندان ها کاربرد دارد، یک روش حرفه ای و پر طرفدار است که با از بین بردن بد رنگی دندان و لکه ها، دندان های سفید و شفاف را به شما هدیه می دهد. پس از بررسی های صورت گرفته توسط دندان پزشک متخصص علت تغییر رنگ مشخص می شود و سپس بلیچینگ دندان صورت می گیرد.

در این روش هیدروژن پراکسید ماده اصلی سفید کننده است. این ماده با اکسید کردن رنگدانه های موجود در هرم های مینایی، باعث رفع مشکل بد رنگی دندان می شود زیرا در طول زمان ماده هیدروژن پراکسید در عاج به قسمت های پایینی مینا ورود کرده و سفیدی دندان را رقم می زند.

عوارض استفاده از دارو برای سفید کردن فوری دندان

امروزه محصولات بیشماری به منظور سفیدی دندان تولید شده اند و در داروخانه ها و فروشگاه ها به فروش می رسند. این محصولات با غلظت کم تر از ۱۰ درصد به صورت سریع سفیدی دندان را برای شما رقم می زنند اما در طول زمان به دلیل نظارت نداشتن دندان پزشک و عدم محافظت از لثه ها آسیب های جدی به دندان های شما وارد می شود. استفاده از این محصولات را به شما عزیزان توصیه نمی کنیم.

فواید و مزیت های بلیچینگ دندان

 • سریع ترین روش برای سفیدی دندان، بلیچینگ در کلینیک دندان پزشکی است.
 • بلیچینگ هیچ گونه درد و ناراحتی را برای شما به وجود نمی آورد.
 • نگران آسیب دیدگی دندان، در طی این روش نباشید.
 • هزینه کم این روش در مقابل سایر روش ها یک مزیت است.
 • افزایش اعتماد به نفس
 • انجام بلیچینگ با لیزر سریع تر نتیجه می دهد و حساسیتی ایجاد نمی کند.
 • معایب بلیچینگ دندان

اگر بلیچینگ دندان توسط دندان پزشک مجرب صورت بگیرد فواید زیادی دارد اما این روش نیز معایبی دارد از جمله:

در برخی از افراد سوزش به وجود آمده توسط مواد سفید کننده قابل تحمل نیست، در نتیجه روند درمان طولانی می شود. از شایع ترین مشکلات می توان به حساسیت دندان اشاره کرد. فرد با خوردن غذای سرد و گرم احساس ناراحتی می کند.
سفیدی زیاد و درخشان کننده را نباید انتظار داشت.

مراقبت بعد از بلیچینگ دندان

 • در روز اول بعد از بلیچینگ دندان، حساسیت آن ها امری طبیعی است. قرص های مسکن به بهبود شما کمک می کنند. استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت در صورت تایید دندان پزشک نیز کمک کننده خواهد بود.
 • شست و شوی لثه ها را با آب گرم انجام دهید تا از التهاب و تورم جلوگیری کنید.
 • از مصرف دخانیات و الکل بپرهیزید.
 • مصرف نوشیدنی رنگی را قطع کرده یا بعد از نوشیدن، دندان ها را با آب فراوان بشویید.
 • پس از گذشت یک هفته به دندان پزشک خود جهت معاینه مراجعه کنید.
 • از مصرف غذاهای اسیدی یا به شدت داغ و سرد جدا خودداری کنید.

دوام و ماندگاری بلیچینگ دندان

اگر بلیچینگ دندان توسط دندان پزشک متخصص صورت گیرد، به مدت یک سال برای شما دوام خواهد داشت. نخوردن نوشیدنی و غذاهای رنگی و رعایت جدی بهداشت دندان در این ماندگاری موثر خواهند بود. البته دقت کنید که این روش درمان نیاز به تکرار دارد تا نتیجه دائمی حاصل شود.

هزینه بلیچینگ دندان

عوامل متعددی مانند تخصص دندان پزشک، نوع روش انتخابی بلیچینگ، مواد مورد استفاده در درمان و … در هزینه نهایی بلیچینگ موثر می باشند. اما در کل می توان گفت این روش نسبت به سایر روش های درمانی هزینه کم تری دارد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید