بلیچینگ دندان

با روش های درمان های جدید، داشتن لبخند زیبا در دسترس افراد بیشتری است که یکی از محبوب ترین این درمان ها، بلیچینگ است. رنگ طبیعی مینای دندان می تواند به زرد، نارنجی، قهوه ای، خاکستری – حتی آبی یا سبز تبدیل شود. علل تغییر رنگ عبارتند از:

 • مصرف چای و قهوه
 • آسیبی که به پالپ دندان وارد شده
 • مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین یا سطوح بالای فلوراید در حین رشد دندان ها
 • خوردگی ناشی از پرکردگی های نقره، و از بین رفتن طبیعی مینای دندان با افزایش سن.

اگرچه بسیاری ازاین لکه‌ها را می‌توان با موفقیت با تکنیک بلیچینگ پاک کرد، اما ممکن است برای افرادی که دندان‌های حساس یا ریشه‌های در معرض دید دارند ناراحت‌کننده باشد.

بلیچینگ

بلیچینگ دندان‌ ها یک روش زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی است که به سفید کردن دندان‌هایی که بد رنگ، کدر و لکه دار شده‌اند، کمک می‌کند. برای سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ از یک نوع ماده شیمیایی به نام پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود. پراکسید هیدروژن با رنگ‌دانه های موجود در سطح دندان‌ها باند شده و آن‌ها را اکسید می‌کند. پس از این که این رنگدانه ها اکسید شدند، از سطح دندان‌های بیمار پاک می‌شوند و دندان‌ها به این طریق، سفید و روشن می‌شوند. بلیچنگ دندان به دو روش انجام می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

روش‌های انجام بلیچینگ روی دندان‌ها عبارت‌اند از:

 1. سفید کردن دندان‌ها به صورت خانگی
 2. سفید کردن دندان‌ها در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ خانگی دندان‌ها

ممکن است لفظ خانگی باعث شود شما فکر کنید که برای انجام آن نیازی به مراجعه به کلینیک‌های دندانپزشکی ندارید؛ اما باید بگوییم که برای انجام بلیچینگ در خانه هم لازم است چند جلسه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

در جلسه اول مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، قالب‌هایی توسط دندانپزشک از دندان‌های شما گرفته می‌شود. از روی این قالب‌ها، قالب‌های شفافی در لابراتوار ساخته می‌شوند و در جلسه دوم، دندانپزشک این قالب‌های شفاف را به شما تحویل می‌دهد و به همراه آن، دستورالعمل‌هایی درمورد نحوه انجام بلیچینگ روی دندان‌ها در منزل، به شما ارائه می‌کند. برای انجام بلیچینگ دندان در خانه، شما لازم از غلظت کم تا متوسطی از محلول پراکسید هیدروژن‌ها طبق دستورالعمل‌های دندانپزشک خود تهیه کرده و داخل قالب‌ها بریزید. سپس این قالب‌ها را روی دندان‌های خود قرار داده و بگذارید چند دقیقه در همان وضعیت بمانند. با انجام این روش دندان‌های شما طی دو تا سه هفته سفید و روشن می‌شوند.

کیت‌های بلیچینگ دندان در منزل

همان طور که قبلاً گفتیم، محتویات کیت‌های بلیچینگ معمولاً به برند تولید کننده آن‌ها بستگی دارد و ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند؛ اما اغلب کیت‌ها شامل اقلامی مانند:

 • ژل‌های روشن کننده دندان (که معمولاً برای ۶ تا ۹ مرتبه قابل استفاده هستند)
 • سرنگ مخصوص
 • قالب‌های انجام بلیچینگ دندان

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که در اغلب موارد بیمار ابتدا به مطب دندان پزشکی مراجعه می‌کند، از دندان‌های او قالب گیری می‌شود و به کمک این قالب‌ها تری‌های مخصوص بلیچینگ تولید می‌شوند. نکته دیگر اینکه بهتر است افرادی که می‌خواهند بلیچینگ در خانه انجام دهند، از دستورالعمل‌های دندان پزشک خود استفاده کنند تا کار با حداکثر دقت انجام شود.

بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها در مطب دندانپزشکی

برای سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی دو راه وجود دارد. این دو راه عبارت‌اند از: بلیچینگ دندان‌ها در مطب دندانپزشکی با کمک لیزر و بلیچینگ دندان‌ها در کلینیک دندانپزشکی بدون استفاده از لیزر. این دو روش، تفاوت زیادی با هم نداشته و تنها تفاوت آن‌ها در استفاده کردن یا نکردن از لیزر در روند کار است.

لیزر باعث می‌شود که تأثیرگذاری پراکسید هیدروژن بیشتر شود و دندان‌ها راحت‌تر و سریع‌تر سفید شوند. برای انجام بلیچینگ روی دندان‌ها در مطب دندانپزشکی، دندانپزشک با لوازم حفاظتی مخصوصی دندان‌های شما را در برابر آسیب و صدمه ناشی از استفاده از یک غلظت بالای هیدروژن پراکسید محافظت می‌کند. سپس با غلظت بالایی از این ماده، دندان‌های شما را به مدت پانزده الی بیست دقیقه، شست و شو می‌دهد. سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ در مطب، طی یک الی دو جلسه انجام می‌شود؛ اما دندانپزشک ها برای تاثیرگذاری بیشتر این روش از شما می‌خواهند که همچنین، چند جلسه بلیچینگ دندان به صورت خانگی انجام دهید.

کیت‌های بلیچینگ دندان

محتویات کیت‌های مختلف بلیچینگ دندان در مطب ممکن است با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند؛ به عبارتی نمی‌توانیم اجزایی را به صورت ثابت برای این کیت‌ها بیان کنیم، برای آگاهی دقیق از محتویات پک‌های بلیچینگ در مطب، می‌توانید از دفترچه راهنمای شرکت سازنده آن استفاده کنید. اما به طور کلی اغلب کیت‌های بلیچینگ در مطب، شامل اقلام زیر هستند:

 • سرنگ با خاصیت اکتیواتور اپلاینس
 • ژل مخصوص بلیچینگ
 • تعدادی تیوپ و میکروتیوپ
 • یک آداپتور و دفترچه راهنمای کیت.

ژل مخصوص بلیچینگ

این ژل‌ها برای سفید کردن دندان‌ها به کار می‌روند، ترکیبات اصلی آن‌ها می‌تواند از پراکساید هیدروژن یا پراکساید کاربامید باشد، این مواد به داخل مینای دندان‌ها نفوذ می‌کنند و رنگ دانه‌هایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده‌اند را پاک می‌کنند. بسته به غلظت این ژل‌ها قدرت سفید کنندگی آن‌ها متفاوت است، مثلا ژل‌های سفید کننده دندان خانگی، درصد پراکسید هیدروژن کمتری دارند.

به طور کلی این ژل‌ها دو دسته هستند؛

 • یک دسته آن‌ها ژل‌های لایت کیور هستند که برای فعال کردن مواد سفید کننده داخل ژل، باید از لیزر استفاده کرد، خود لیزر تأثیر مستقیمی روی سفید کردن دندان‌ها ندارد و نباید به اشتباه چنین برداشت کنیم که ژل‌های لایت کیور مؤثرتر هستند
 • دسته دیگر این ژل‌ها، از نوع سلف کیور هستند یعنی به طور خود به خودی و بدون نیاز به تاباندن نور فعال می‌شوند.

نکته: بیشتر این ژل‌های سفید کننده دندان را می‌توانید به مدت یک سال در یخچال نگه داری نمایید.

نکات مهم در مورد استفاده کردن از ژل‌های بلیچینگ

اگر ژل‌های بلیچینگ را در منزل استفاده می‌کنید و در اثر استفاده از آنها دچار حساسیت می‌شوید، زمان استفاده از ژل را در دفعات بعدی قدری کمتر کنید، اگر این ایجاد حساسیت در مطب برای شما اتفاق می‌افتد حتماً به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از ژل‌های بلیچینگ خانگی بیش از حد و به صورت طولانی مدت استفاده نکنید، زمان استاندارد استفاده از این ژل‌ها بین ۲ تا ۵ هفته است. قبل از استفاده از ژل‌های بلیچینگ، حتماً به وضعیت دندان‌های خود رسیدگی کنید، اگر دندانی نیاز به ترمیم و پر کردن دارد، حتماً این کار را قبل از انجام بلیچینگ دندان انجام دهید. قبل از استفاده از ژل‌های بلیچینگ در منزل، حتما دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر از ژل‌های بلیچینگ در منزل استفاده می‌کنید، مقدار زیادی ژل در قالب‌های مخصوص بلیچینگ قرار ندهید، اگر قالب را بیش از اندازه پر کنید، اضافه‌های ژل بلیچینگ روی لثه‌های شما می‌ریزد و ممکن است به آن‌ها آسیب برساند.

مزایا و معایب سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ

سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ یک روش کاملاً غیرتهاجمی است و برخلاف کامپوزیت و لمینت دندان، نیازی به تراشیدن مینای دندان‌های شما وجود نخواهد داشت. انجام بلیچینگ به دندان‌های طبیعی شما آسیبی نمی‌زند و تنها ممکن است باعث حساسیت خفیفی در دندان‌های شما شود. از جمله معایب انجام این روش می‌توان به دائمی نبودن آن اشاره کرد. در واقع پس انجام بلیچینگ همچنان دندان‌های شما در معرض تغییر رنگ قرار دارند و ممکن است شما برای سفید نگه داشتن دندان‌های خود، مجبور به تمدید این روش باشید.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید