«ترمیم دندان» توسط دندانپزشک حرفه ای!

دندانپزشکی ترمیمی شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندانی است. دندانپزشک شما ممکن است یک برنامه درمانی را جهت ترمیم دندان های پوسیده، ترک خورده، شکسته و یا تغییر رنگ داده ارائه کند. این برنامه حتی برای دندان های از دست رفته نیز مناسب خواهد بود. درمان دندانپزشکی در حالت عمومی باید هر شش ماه یک بار انجام شود، اما معمولا پیشنهاد می شود این درمان چیزی بیشتر از یک جرم گیری ساده باشد.

دندانی که به وسیله هر کدام از این مشکلات آسیب دیده باشد برای ترمیم شدن کاندیدای مناسبی است. چه از پر کردن، تاج دندان، ایمپلنت یا پل استفاده کنید، متناسب با شرایط و نیاز شما گزینه های مختلفی پیش رو هستند.

مراحل معاینه دندان

دندانپزشک شما ابتدا مشکل سلامتی دهان و دندان های شما را در یک جلسه معاینه اولیه شناسایی می کند. در مرحله تشخیصی از تکنیک های مکانیکی و رادیوگرافی نیز برای آنالیز سطح دندان های فرد استفاده می شود. برخی از درمان های ترمیمی دندانپزشکی تا حد زیادی غیر تهاجمی هستند و در یک جلسه توسط دندانپزشک شما انجام می شوند. درمان های پیچیده تر دهان و دندان به توجه ویژه متخصص دهان و دندان نظیر اندودونتیست، جراح فک و صورت یا متخصص پروتز نیاز دارند.

در چند سال اخیر پیشرفت های ویژه ای در حوزه دندانپزشکی زیبایی به وجود آمده اند و دندانپزشک می تواند در زمینه میزان تاثیرگزاری روش درمانی مد نظر خود و این که پس از پروسه درمانی انتظار چه چیزی را داشته باشید با شما به گفت و گو بنشیند. پزشک معالج شما احتمالا از انواع مختلف بی حس کننده ها و آرام بخش نیز استفاده می کند تا پروسه درمانی بدون ناراحتی و آشفتگی شما پیگیری شود.

دندانپزشکی ترمیمی

در حالت کلی از چهار نوع ماده اولیه برای ترمیم دندان ها استفاده می شود:

  • پرسلی
  • آمالگام دهان و دندان
  • رزین کامپوزیت و طلا
  • رزین کامپوزیت

شامل مواد ترکیبی سرامیکی و پلاستیکی می شود که می توان از آن ها در کنار دیگر مواد اولیه نظیر اینومرهای شیشه استفاده کرد.

همچنین فلز های با ارزش و کم ارزش دیگری مشابه با طلا وجود دارند و میزان دوام و پایداری آن ها نیز مشابه با این فلز است. علاوه بر این، با پزشک معالج خود در مورد وجود جیوه در داخل ترکیب ترمیمی صحبت کنید؛ فلز جیوه در اکثر پروسه های ترمیمی دارای مشکل و عوارضی نیست اما ممکن است در برخی کاربردهای خاص از آن استفاده نشود.

پر کردن دندان با پروتز (فیلینگ ها)

در هر کدام از مواد اولیه بالا، تنوع ویژه ای از گزینه های درمانی طراحی شده اند تا بتوان به کمک آن ها سطح دندان ها را ترمیم کرد و یا یک دندان از دست رفته را جایگزین نمود. به عنوان مثال فیلینگ ها معمولا از آمالگام استفاده می کنند تا سطح بیرونی دندان را ترمیم کنند و در حالت عمومی بیشتر بر روی دندان هایی استفاده می شوند که در انتهای دهان قرار دارند.

پروتز های آمالگام یک آلیاژ هستند که حاوی جیوه یا جایگزین های مربوط به جیوه هستند. اما در طرف مقابل گزینه های کامپوزیت رزین هایی هستند که برای ترمیم های به رنگ دندان ها استفاده می شوند و می توان از آن ها برای دندان های بخش جلو و عقب دهان استفاده کرد. اکثر افراد استفاده از این گزینه را ترجیح می دهند چرا که امکان تشخیص آن ها در داخل دهان سخت است و شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارند.

روکش های ونیر

این روکش ها در واقع لایه ای از مواد اولیه (پورسلین یا کامپوزیت) هستند و همچون فیلینگ های کامپوزیت به رنگ دندان های طبیعی افراد خواهند بود. این مواد با مواد مخصوص بر روی سطح یک یا چند دندان فیکس می شوند به خصوص دندان های جلو در بالا و پایین برای اهداف زیبایی و ترمیمی. این روکش ها برای بهبود ظاهر دندان هایی که لب پر شده، ترک خورده و یا نا هماهنگ هستند گزینه هایی مناسب به حساب می آیند.

تاج ها و پل های دندان

تاج ها نوعی از درمان ترمیمی دندانپزشکی هستند که تمامی نواحی دندان را پوشش می دهند؛ دندان هایی که آسیب دیده ، لب پر شده و یا ترک برداشته باشند. این تاج ها را می توان توسط مواد اولیه مختلفی نظیر طلا، پورسلین و یا دیگر مواد سرامیکی طراحی کرد. با این حال پل ها یک جایگزین پروتزی از دندان های طبیعی هستند. آن ها شامل تاج های دندانی می شوند که نزدیک به ناحیه کناری یک دندان تعویض شده باشند.

روش های ترمیمی دندانپزشکی

برای هر شرایطی، یک راهکار ترمیمی خاص وجود دارد که بتوان به کمک آن به فرد کمک کرد. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره داشت:

ترمیم جزئی دندان

یک دستگاه پروتزی حاوی دندان مصنوعی که بر روی یک قاب قرار داشته و بر روی دندان های طبیعی فرد سوار می شود. از آن جایی که این مورد توسط چسب مخصوص ثابت نمی شود، می توان آن را از دهان برداشت و دوباره آن را بر روی دندان ها قرار داد. معمولا در حین شب از این پروتز دندانی استفاده نمی شود.

ایمپلنت

یک پروسه تعویض دندان که در آن یک پیچ تیتانیومی در داخل استخوان فک قرار گرفته و تاج دندان بر روی ایمپلنت سوار می شود. طبق اطلاعات منتشر شده توسط ژورنال معتبر ADA، ایمپلنت می تواند ظاهری طبیعی و حسی بهتر را برای افراد به ارمغان بیاورد.

اینله دندان

یک پروسه ترمیمی به کمک چسب که جوری طراحی شده است تا بتواند سه سطح از یک دندان را به خوبی بپوشاند. می توان اینله را از جنس طلا، پورسلین و یا دیگر ترکیبات سرامیکی تولید و مورد استفاده قرار داد.

آنله دندان

یک ترمیم خاص با چسب دیگر که ناحیه مورد استفاده دندان جهت جویدن و برخی از بخش های کناری دندان را در ناحیه پشت دهان تحت پوشش قرار می دهد. همچون اینله های دندانی، آنله را هم می توان به کمک طلا، پورسلین و دیگر ترکیبات برگرفته از سرامیک تولید کرد.

باندینگ

نام دیگر این روش ترمیمی باندینگ کامپوزیت است و می توان از آن جهت تغییر شکل و یا طولانی کردن بخش میانی دندان ها استفاده کرد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید