مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

در برخورد اول این لبخند ما است که دیگران را جذب می ‌کند، بنابراین داشتن دندان ‌های سالم و کاشت دندان بسیار اهمیت دارد؛ به گونه ‌ای که تمامی افراد همواره سعی دارند تا از تجهیزات گوناگونی برای مراقبت و نگهداری دندان‌ های خود استفاده کنند.

اما گاهی با مرور زمان دندان ‌ها، دچار آسیب شده و از بین می ‌روند به طوری که دیگر قابل ترمیم نیستند، در این زمان ایمپلنت یا کاشت دندان ایمپلنت پیشنهاد می ‌شود. در دنیای مدرن اکنون بهترین روش برای جایگزین کردن دندان به حساب می ‌آید، زیرا دیگر همچون دندان‌ های مصنوعی محرک نیستند و شباهت زیادی با دندان‌ های طبیعی دارند.

مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک روش نوین محسوب می ‌شود و به طور کلی مراحل ایمپلنت دندان به ۹ بخش تقسیم می‌ شوند که به ترتیب عبارتند از:

 • معاینه دهان، دندان و لثه‌ ها
 • کشیدن دندان
 • باز سازی استخوان
 • نصب پایه ایمپلنت
 • آشکار سازی
 • قالب گیری
 • اندازه‌گیری فک و زاویه دندان ‌ها و طراحی مجدد لبخند
 • امتحان شاسی کار در دهان
 • تحویل روکش کار

تاریخچه ایمپلنت دندان

در گذشته نه چندان دور؛ اگر دندان از بین می ‌رفت جایگزینی برای آن وجود نداشت یا از پل ‌ها و پروتز های دندان استفاده  می شد؛ اما امروزه یک روش به نام ایمپلنت دندان پدید آمده که بهترین روش برای انجام این عمل به شمار می ‌رود.

مراحل ایمپلنت دندان جلو به طور کلی از دو بخش به نام پایه ایمپلنت (فیکسچر) و روکش دندان تشکیل شده است که به ترتیب نقش ریشه و ظاهر دندان را ایفا می ‌کنند. ایمپلنت دندان را به صورت یک میله باریک از جنس تیتانیوم خالص یا زیرکونیا تولید می ‌کنند تا درون استخوان فک به راحتی قرار گیرد و با سلول ‌ها و بافت‌های بدن سازگار باشد؛

زیرا به مرور زمان جوش خورده و مانع از لغزش، سر و صدا یا آسیب استخوانی می ‌شود و عملکردی همچون دندان ‌های طبیعی دارند.

روش‌ های ایمپلنت دندان

امروزه برند های گوناگونی از ایمپلنت در بازار موجود است که تنها در درصد آلیاژ ها و خصوصیات سطحی با یکدیگر تفاوت دارند؛ اما مواد به کار رفته چندان تاثیری در ماندگاری کاشت ایمپلنت ندارند بلکه تکنیک جراح یا پزشک است که اهمیت بسیاری دارد.

بنابراین پزشک باید مراحل ایمپلنت دندان برای هر فردی را متناسب با نوع لثه، استخوان فک و … انجام دهد، اما به طور کلی بر اساس نوع پایه قرار گرفته بر روی لثه، دو روش برای کاشت دندان وجود دارد که ما در ادامه تمامی آن ‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ایمپلنت ‌های Endosteal:

در حال حاضر ایمپلنت اندوستیال یا پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت طرفداران زیادی پیدا کرده است؛ زیرا در این نوع ایمپلنت، پایه از طریق جراحی لثه؛ درون استخوان فک قرار می ‌گیرد و همانند دندان‌ های طبیعی با فک جوش می ‌خورد و پروتز بر روی آن قرار می‌ گیرد که باعث استحکام بالای آن شده است.

ایمپلنت‌ های Subperiosteal:

یکی دیگر از روش‌ های ایمپلنت دندان، ایمپلنت ساب‌پریوستیال یا اوردنچر بر پایه ایمپلنت است که بر خلاف روش اول؛ پایه بر روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار می ‌گیرد و به همین دلیل باعث می ‌شود ماندگاری کم تری داشته باشد. در این روش؛ دندان بر روی پایه نصب می ‌شود و به همین خاطر قابلیت جداسازی نیز دارد که این ماندگاری ایمپلنت را کاهش می ‌دهد.

به غیر از دو روش گفته شده؛ امروزه یک روش دیگر به نام ایمپلنت Transosteal پدید آمده که پایه بین بافت لثه و استخوان فک قرار می ‌گیرد و حالتی U شکل دارد.

کاشت ایمپلنت دندان

همان طور که گفته شد؛ مراحل ایمپلنت دندان ۹ قسمت دارد، که ما در این بخش از مقاله به طور کامل هر قسمتی را معرفی خواهیم کرد.

کاشت ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان به ۹ بخش تقسیم می‌ شوند که به ترتیب عبارتند از:

 • معاینه دهان
 • دندان و لثه‌ ها
 • کشیدن دندان
 • باز سازی استخوان
 • نصب پایه ایمپلنت آشکار سازی
 • قالب گیری
 • اندازه‌گیری فک و زاویه دندان ‌ها
 • طراحی مجدد لبخند
 • امتحان شاسی کار در دهان
 • تحویل روکش کار

بررسی شرایط لثه و استخوان دندان

این مرحله که قبل از هر فعالیتی در دندانپزشکی صورت می‌ گیرد، یکی از مهم ‌ترین بخش ‌ها محسوب می ‌شود زیرا به طور کامل شرایط دندان، لثه و استخوان ‌ها را نشان می‌دهد و در نتیجه به پزشک کمک می ‌کند تا مشکل را به درستی تشخیص داده و بهترین روش را برای بهبود آن در نظر بگیرد.

کشیدن دندان ‌های آسیب ‌دیده و فرسوده

زمانی که دندانی می ‌پوسد؛ پس از مدت زمانی به طور کامل می ‌شکند اما بخشی از دندان و ریشه باقی می ‌ماند و به همین دلیل قبل از قرار دادن ایمپلنت باید آن ‌ها را کشید تا قطعه‌ای مانع از جاگیری ایمپلنت نشوند.

اما به این نکته توجه داشته باشید که وقتی این مرحله را انجام دهید که زمانِ کافی برای ادامه مراحل داشته باشید زیرا اگر بیش از ۷۵ روز فاصله میان کشیدن دندان و قرارگیری پایه ایمپلنت وجود داشته باشد؛ استخوان آن ناحیه آب شده و تحلیل می‌رود و نیاز به جراحی و لیفت سینوس است که نه تنها زمان ایمپلنت را افزایش می ‌دهد بلکه هزینه ‌ای را نیز باید صرف بازسازی لثه و استخوان کرد.

 بازسازی استخوان دندان

این مرحله برای همه افراد انجام نمی ‌شود بلکه تنها برای کسانی صورت می‌گیرد که فاصله میان کشیدن دندان و نصب پایه که حدود ۴۵ تا ۷۵ روز است را رعایت نکرده باشند. در این مرحله برای بازسازی از لیفت سینوس یا پیوند استخوان استفاده می ‌کنند که گاهی از استخوان خود فرد بوده و گاهی از استخوانِ دیگری فراوری شده است.

 نصب پایه دندان

یکی از سخت ‌ترین مراحل ایمپلنت دندان نصب پایه است، زیرا در این مرحله فیکسچر یا همان پایه ایمپلنت در طی یک جراحی داخل استخوان فک کاشته می ‌شود؛ که اگر خطایی هنگام قرارگیری آن به وجود آید یا به درستی جای گذاری نشود؛

ممکن است آسیب زیادی به لثه و دندان‌های اطرف وارد کند بنابراین این مرحله با کمی سختی برای پزشکان همراه است به طوری که اغلب انجام این عمل را بر عهده متخصص فک قرار می‌ دهند تا با دقت بیشتری آن را انجام دهند.

آشکارسازی دندان

پس از آن که پایه به طور کامل با فک جوش خورد، نوبت مرحله آشکارسازی است. در این مرحله ایمپلنت ‌ها را به محیط دندان آشکارسازی می ‌کنیم؛ یعنی جراحی جدیدی از نوع لثه ‌ای باید صورت گیرد که استحکام و ماندگاری ایمپلنت ‌ها را افزایش می‌ دهد. در این جراحی درپوش روی پایه ایمپلنت دندان قرار می ‌گیرد که یک سوم بالای آن با میله‌ای با ارتفاع بلند به نام فرم ‌دهنده لثه تعویض می ‌شود تا لثه در اطراف آن ایجاد شود و حفره‌ای به وجود آید.

 قالب‌گیری دندان

یکی از مراحل ایمپلنت دندان، مرحله قالب‌گیری است که باید ابتدا فرم‌ دهنده لثه را جدا کرد؛ سپس میله‌ های بلندی روی ایمپلنت‌ ها پیچ کرد تا قالبی که متناسب آن است، بر رویش قرار داده و با کمک مواد قالب‌گیری آن را پر کرد.

طراحی مجدد لبخند

در این مرحله باید دوباره فک و زاویه دندان‌ ها اندازه‌گیری شود تا روکشی کاملا متناسب ساخته شود. این مرحله باعث می ‌شود تا پس از قرارگیری؛ روکش کاملا فیکس شده و لغزشی نداشته باشد تا خوردن غذا برای فرد سخت نشود و همانند دندان ‌های طبیعی به نظر برسد.

تحویل روکش

مرحله تحویل روکش مرحله آخر به شمار می ‌رود؛ زیرا روکش ساخته شده بر روی ایمپلنت قرار گرفته و دندان ظاهری همچون دندان طبیعی پیدا خواهد کرد.

مرحله آخر کاشت دندان در اینجا توضیح داده شد

مرحله سخت ایمپلنت

همانطور که گفته شد مراحل ایمپلنت دندان جلو از بخش ‌های گوناگونی برخوردار است که هر کدام میزان سختی متفاوتی دارند. اگر کاشت دندان توسط یک متخصص انجام شود به هیچ وجه عملی سخت و طاقت فرسا نیست؛

اما در مرحله نصب پایه نیز متخصصان باید دقت بالایی داشته و با حساسیت زیادی آن را انجام دهند؛ زیرا در صورت جایگذاری غلط، آسیب بسیاری به لثه و فک وارد می‌شود؛ بنابراین در بین تمامی پزشکان این مرحله است که کمی دشوار می باشد و نیاز به دقت بسیاری دارد.

زمان ایمپلنت دندان

با آن که به طور کلی روند فرآیند کاشت دندان در ۹ مرحله یا گاهی کم تر صورت می‌ گیرد اما نسبت به فعالیت‌ های دیگر دندانپزشکی زمان‌بر است. هنگام مراجعه به دندانپزشکی، یک جلسه نیاز به معاینه و کشیدن دندان است تا پس از آن در جلسه بعدی که فاصله زمانی کمی با جلسه اول دارد نوبت نصب پایه صورت گیرد، بعد از نصب پایه بین ۳ تا ۲۰ هفته زمان نیاز است تا به طور کامل با فک جوش بخورد.

بعد از آن که پایه جوش خورد باید تاج موقت را قرار داد که حدود چهار تا شش هفته زمان نیاز دارد که بستر برای قرارگیری تاج دائمی فراهم شود؛ بنابراین می ‌توان گفت از مرحله اول تا پایان کار حدود ۲۷ هفته زمان نیاز است.

هزینه ایمپلنت دندان

هر شخصی برای دانستن دقیق قیمت باید به پزشک مراجعه کرده تا معاینه کاملی صورت گیرد، زیرا پزشک برای پاسخ به این سوال باید نیاز واقعی را ارزیابی کند؛ سپس برآورد قیمت را انجام دهد.

اما به طور کلی عوامل مختلفی وجود دارد که بر روی قیمت تاثیرگذار است. به عنوان مثال مقدار و محل استخوان اگر کافی نباشد یا در واقع دچار تحلیل شده باشد باید هزینه ‌ای را پرداخت کرد تا پیوند استخوان صورت گیرد. از دیگر عوامل تاثیر گذار می‌ توان به مواد گوناگونی که در کاشت دندون به کار می‌ رود و روشی که پزشک برای هر فردی متناسب با نوع لثه و دندان‌ های فرد انتخاب می‌ کند نیز اشاره کرد. 

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید