درباره مزایای پروتز دندان چه می دانید؟

پروتز های دندان در دندانپزشکی برای بیمارانی است که تمام دندان ها یا تعدادی از دندان ها را از دست داده اند. در روش پروتز دندان علاوه بر اینکه مشکل دندان از دست رفته شما رفع می شود بافت های دهان و فک هم ترمیم می شود.

سلامت و زیبایی دهان و دندان برای بیماران از طریق ایمپلنت ها و روش های مختلف پروتز کردن دندان، تاج ها و سفید کردن دندان ها به دست می آید. این روش از طریق تشخیص، برنامه ریزی در درمان و توانبخشی و نگهداری پروتز دندان می تواند حرکت دهان و دندان، زیبایی و سلامتی آنها را رو بهبود بخشد.

انواع پروتز دندان

پروتز دندان به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربردترین روش های زیبایی دهان و دندان شناخته می شود که به دلیل داشتن نتایج مناسب و همچنین جای گیری درست در دندان مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. پروتز دندان شامل دندان های هست که با توجه به قالب دندان و دهان هر فردی ساخته می شود و به طور کلی به دو نوع دسته بندی می شود.

پروتز دندان ثابت

همانطور که از نام این نوع پروتز پیداست، پروتز های ثابت دندان شامل پروتزهایی هستند که به طور ثابت به روی پایه دندان ها قرار میگیرند. این پروتز ها از دو بخش پل و روکش ساخته شده اند. روکش برای دندانی که تراش خورده است قرار می گیرد و پل هم روی دندان های پایه و یا دندان های جایگزین قرار می گیرد. پروتزهای ثابت خود به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که هر یک از انواع آن ویژگی های متفاوتی با یکدیگر دارند. به همین دلیل برای انتخاب روش مناسب برای پروتز دندان ابتدا باید دندانپزشکی ماهر پیدا کرده و سپس با مراجعه به مطب دندانپزشک، با بهترین روش پروتز دندان ثابت متناسب با دهان خود آشنا خواهید شد.

پروتز دندان متحرک

پروتز های متحرک نوع دیگری از روش های پروتز دندان به شمار می رود که این نوع از پروتز های دندان قابل خارج کردن و جابه جایی هستند که به راحتی می توان ان را خارج کرد و مجدد در داخل دهان گذاشت.

پروتز های متحرک به صورت جایگزین دندان ها داری بافتی نرم با یک پروتز غیر دائمی است که می تواند برداشته شود. پروتز های متحرک می تواند شامل یک ردیف کامل دندان (پروتز های کامل) یا تعداد فضایی خالی دندان یا گروهی (پروتز های جزئی) باشد.

پروتز های کامل و پروتزهای جزئی از قبل طراحی و ساخته شده و معمولا یک پایه فلزی دارند و همچنین کلاپ های کوچکی که روی دندان ها نشسته و مانع از انقباض آنها می شوند. البته تمامی دندان های پروتز متحرک دارای پایه فلزی نیستند و برخی از آنها با استفاده از چسب بر روی فک متصل می شوند.

 

مراحل پروتز دندان

پس از قالب گیری از فک بالا و پایین بیمار، با توجه به دندان های از دست رفته، پروتز دندانی ساخته میشود. البته بستگی به نوع ثابت و متحرک دندان روش ساخت پروتز متفاوت خواهد بود. در ساخت پروتز دندان باید به معیارهای مختلفی توجه نمود تا بهترین نتیجه حاصل شده و دندان ساخته شده به بهترین شکل ممکن بر روی فک قرار گیرد. ساخت پروتز دندان معمولا بین یک هفته تا ده روز به طول می انجامد و پس از ساخت پروتز، طی مراحلی خاص بر روی پایه دندان قرار داده می شود.

مزایای پروتز دندان

• پروتز های دندان می توانند جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته شما باشد. همچنین پروتز دندان به شما کمک میکند تا لبخند شما زیباتر شده و به راحتی غذا را جویده و بدون مشکل صحبت کنید.
• یک پروتز دندانی میتواند شامل ایمپلنت ها، پروتز های دندان و تکنیک های دیگری باشد تا مجددا یک ردیف دندان کامل و جذاب داشته باشین.
• پروتز های دندانی می توانند جایگزین دندان های معیوب شود
• متخصص پروتز دندان میتواند ظاهر دندان های موجود را در دهان شما بهبود بخشد.
• پروتز های دندان تنها جایگزین دندان های خراب نیستند
بلکه می توانند ظاهر و وضعیت دندان های موجود را بهبود بخشد و منظم کند.
• پروتز های دندان به صورت ثابت و متحرک ساخته میشوند و با پروتز های متحرک شما میتوانید در مواقع لزوم ان را خارج کرده و مجدد به دهان گذاشت.
پروتز دندان امکان انتخاب به شما می دهد
یکی از مهمترین مزیت های پروتز دندان به وجود تنوع در آن نسبت داده می شود. بی شک هر یک از فک ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود و به همین دلیل نمی توان یک نوع پروتز را مناسب برای تمامی افراد دانست و ابتدا باید معاینان از دهان فرد صورت گیرد تا بتوان بهترین گزینه را برای ترمیم و جایگزینی دندان انتخاب نمود. همانطور که در بخش های قبل به آن اشاره شد پروتز دندان به دو نوع متحرک و ثابت دسته بندی می شود که هر یک از این روش ها نیز خود در انواع مختلفی اجرا خواهند شد. افرادی که فک ضعیفی داشته و یا به هر دلیلی از انجام پروتز ثابت خودداری می کنند خواهند توانست با استفاده از پروتز دندان متحرک، محل دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند.

تاثیر پروتز دندان در زیبایی

زیبایی چهره یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. چهره یکی از بخش های تاثیرگذار بر زیبایی فرد به شمار می رود و سفید دانه های دهان بیشترین تاثیر را بر طرح لبخند فرد گذاشته و در صورت سالم بودن آنها شاهد زیبایی چشمگیری در چهره خواهیم بود. حال در صورتی که یک یا چندی از دندان های فرد افتاده باشند زیبایی فرد تهدید شده و طرح لبخند جالبی نخواهید داشت.

روش های پروتز دندان می توانند به بهترین شکل ممکن مشکلات دندانی شما را رفع کرده و چهره ای جذاب برایتان به ارمغان آورند. هریک از روش های پروتز را که برای دندان های خود انتخاب کرده باشید بهترین نتیجه را شاهد بوده و تمامی عیوب دندانی خود را پوشش خواهید داد. پس یکی از مهمترین مزیت های انجام پروتز دندان، رفع مشکلات زیبایی دندان ها است.

رفع مشکل تغذیه با پروتز دندان 

دندان ها به عنوان اولین مرحله برای هضم غذا به کار می روند که وظیفه خرد کردن مواد غذایی را بر عهده داشته و هضم غذا را سهولت می بخشند. چنانچه دندان های فرد ناسالم بوده و یا افتاده باشند در خرد کردن غذا دچار مشکل خواهید شد. این مورد می تواند باعث برخی بیماری ها شود و هضم نشدن کامل غذا درد معده را در پی خواهد داشت.

اگر شما هم تعدادی از دندان های خود را از دست داده باشید بهتر این موضوع را درک خواهید کرد چرا که امکان جویدن غذا وجود نداشته و یا با مشکلاتی همراه خواهد بود. دندان هایی که با پروتز محل دندان های از دست رفته را می پوشانند این مشکل را به طور کلی برطرف خواهند کرد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید